• rozwiń

Rząd dorzuca 5 proc. akcji PZU

Rząd dorzuca 5 proc. akcji PZU
Foto: TVN24 Foto: Rząd dorzucił akcji PZU

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że jego resort podjął decyzję o sprzedaży w ofercie publicznej PZU dodatkowo do 5 proc. akcji. Inwestorzy indywidualni mogą się zapisywać na akcje w środę do godz. 24 przez internet i do 20 w biurach maklerskich.

- Uzyskałem zgodę Rady Ministrów na sprzedaż do 5 proc. akcji Skarbu Państwa. Łączna pula akcji PZU w ofercie wyniesie blisko 30 proc. Część sprzedaje Eureko, część Skarb Państwa - powiedział minister podczas wykładu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. - Jestem przekonany, że oferta PZU będzie sukcesem - dodał.

Bo jest zainteresowanie

Grad poinformował, że z racji dużego zainteresowania inwestorów indywidualnych akcjami spółki, podjął decyzję o wydłużeniu dla nich czasu zapisów na akcje do godz. 24 w środę poprzez internet, a do 20. w biurach maklerskich.

- Debiut giełdowy PZU to początek dużego programu budowy akcjonariatu obywatelskiego. Kolejne debiuty spółek Skarbu Państwa będą wzorowane na rozwiązaniach przyjętych przy PZU - powiedział.

312,50 zł na akcję

W ramach oferty PZU, Kappa S.A. (spółka celowa należąca do Eureko oraz Skarbu Państwa, utworzona na potrzeby oferty) oferuje akcje stanowiące 14,9 proc. kapitału zakładowego PZU, a Eureko walory stanowiące 10 proc. kapitału zakładowego spółki. Dodatkowo Skarb Państwa zaoferuje papiery reprezentujące do 5 proc. kapitału zakładowego PZU. W sumie oferta obejmie do 29,9 proc. akcji (do 25 mln 819 tys. 337 akcji).

Indywidualni inwestorzy mogą od ubiegłego wtorku do środy zapisywać się na minimalnie trzy, a maksymalnie 30 akcji PZU. Cena maksymalna za akcję to 312,50 zł. Ponadto każda osoba uprawniona mogła zapisywać się do poniedziałku na maksymalnie 50 akcji PZU. Chodzi m.in. o osoby, które 1 marca br. były pracownikami spółek m.in. PZU SA, PZU Życie SA, PTE PZU SA, TFI PZU SA.

PZU w WIG20 - "Więcej niż pewne"

Budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych (deklaracje zainteresowania akcjami PZU - PAP) ma potrwać do czwartku, a zapisy na akcje od 30 kwietnia do 5 maja.

Spółka ma zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych ok. 14 maja. Prezes GPW Ludwik Sobolewski zapowiedział, że "jest więcej niż pewne", że PZU wejdzie w skład indeksu WIG 20. - Prawdopodobnie nastąpi to w wyniku nadzwyczajnej rewizji indeksów kilka dni po debiucie PZU - powiedział.

//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane