• rozwiń
  • WIG20 2232.61 +0.29%
  • WIG30 2526.94 +0.14%
  • WIG 58718.60 +0.16%
  • sWIG80 11601.99 +0.13%
  • mWIG40 3733.24 -0.42%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 11:40

Dostosuj

Rząd dołoży właścicielom autostrad

Rząd dołoży właścicielom autostrad
Foto: sxc.hu Foto: Pieniędzy z winiet nie wystarcza

W tym roku budżet dołoży spółkom autostradowym aż 700 mln zł. O tyle mniejsze były wpływy z winiet w porównaniu z kwotą należącą się właścicielom dróg - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zdaniem ekspertów winny jest zły system winietowy wprowadzony przez rząd Belki.

– Zarówno w 2009, jak i w 2010 roku przewiduje się iż całość tzw. systemu koncesyjnego zamknie się wynikiem niekorzystnym dla strony publicznej – przyznaje w rozmowie z "DzGP" Mikołaj Karpiński, rzecznik prasowy Ministerstwa Infrastruktury.

Jednak zapewnia, że na taki stan wpływu nie ma system winietowy. Według resortu, bilans w rozliczeniach z koncesjonariuszami jest dodatni. Do końca listopada budżet pozyskał z winiet 731,9 mln zł, a wypłacił koncesjonariuszom tylko 439,5 mln zł. Dlaczego w takim razie system kuleje? – Chodzi m.in. o odszkodowania dla koncesjonariuszy z tytułu zdarzeń odszkodowawczych, czy też dodatkowych inwestycji, m.in. w przejścia dla zwierząt, do budowy których zobowiązują nas przepisy unijne – mówi Karpiński.

Eksperci widzą to inaczej

Eksperci nie wierzą w tłumaczenia resortu i podkreślają, że winny jest wadliwy system winietowy. Adrian Furgalski, dyrektor Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, przypomina, że jedynym znanym odszkodowaniem jest 193 mln zł, jakie rząd musi wypłacić Gdańsk Transport Company, a kładki dla zwierząt koncesjonariusze dopiero zaczną budować w przyszłym roku. W efekcie, zgodnie z wersją resortu, strona publiczna nadal powinna być na plusie. Eksperci zastanawiają się ponadto, że skoro jest tak dobrze, to dlaczego resort infrastruktury szykuje podwyżkę winiet - podkreśla "DzGP".

Resort Infrastruktury twierdzi, że planowana podwyżka wynika z konieczności stosowania w Polsce prawa unijnego. W efekcie winiety podrożeją nawet o 20 proc. do 46 zł - pisze "DzGP".

bgr//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane