• rozwiń

Rząd dołoży ci do auta?

Rząd dołoży ci do auta?
Foto: tvn Foto: Rząd chce zwiększyć sprzedaż nowych aut

Rząd myśli o wprowadzeniu finansowych zachęt dla osób wymieniających stare samochody na nowe - pisze "The Wall Street Journal Polska". System premii, który wprowadziły już m.in. Niemcy i Francuzi, ma odmłodzić naszą samochodową flotę i wesprzeć sprzedaż nowych aut.

Na razie nie wiadomo, jak duże pieniądze wchodzą w rachubę, szczegóły poznamy najpóźniej w marcu - przekonuje "WSJ Polska". Jak poinformowały gazetę resorty środowiska i gospodarki, obecnie trwają przygotowania do stosownych zmian w prawie.

– Nie zadecydowano jeszcze, czy będą to bonusy przy oddaniu pojazdu do demontażu w związku z planem zakupu nowego – zastrzega biuro prasowe resortu środowiska.

Więcej światła na tę sprawę rzuca resort gospodarki. – Takie rozwiązanie uważamy za jeden z możliwych instrumentów wsparcia branży w przygotowanym w naszym resorcie projekcie działań na rzecz stabilności i rozwoju – mówi gazecie Bogna Gudowska z biura prasowego. Precyzuje, że system zachęt finansowych dla właścicieli pojazdów oddających zużyte pojazdy do stacji demontażu dotyczyć może osób, które zdecydują się kupić nowe pojazdy o emisji spalin nieprzekraczającej 155 g CO2/km.

Branża samochodowa chwali pomysł, ale jest sceptyczna co do szans jego wdrożenia. – To nie jest rozwiązanie, które ma szansę przejść, a już na pewno nie w tym roku. Co z tego, że takie są plany, skoro w tegorocznym budżecie nie ma wyznaczonych środków i trudno wierzyć, żeby to się zmieniło – mówi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Samar. – A szkoda, bo dzięki tego typu podejściu nie tylko odmłodzilibyśmy park samochodowy, który obecnie liczy średnio 13 lat.

Inni już tak mają

Działania takie podjęły już niektóre państwa, m.in. Wielka Brytania, Francja i Niemcy - pisze "WSJ Polska". Niemieccy kierowcy otrzymują od rządu premię w wysokości 2,5 tys. euro, jeśli wybiorą pojazd nowy lub jednoroczny o dobrych parametrach ekologicznych. Warunkiem jest jednoczesne przekazanie na złom pojazdu, który ma najmniej dziewięć lat.

Podobny system działa już od ubiegłego roku we Francji, gdzie rząd dokłada do takich zakupów tysiąc euro wypłacane za wymianę ponad 10-letnich pojazdów na nowe. Na efekty tych działań nie trzeba było tam długo czekać. Jak szacują sprzedawcy, w grudniu co trzecie auto zostało kupione z wykorzystaniem premii. Tym samym liczba zamówień złożonych przez klientów zwiększyła się w sieciach dealerskich Peugeot i Renault o 20 – 40 proc. Firmy szacują, że dzięki premiom francuski rynek nowych aut uzyska dodatkowy wzrost sprzedaży od 5 do 10 proc., co znacząco złagodzi spadek popytu na nowe auta.

– Wprowadzenie takiego typu systemu zachęt spowoduje na pewno pobudzenie sprzedaży nowych aut – mówi w rozmowie z "WSJ Polska" Jakub Faryś, szef Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Jednak przestrzega, że bonifikata powinna być znacząca. – Muszą to być kwoty wyrażone w tysiącach złotych, a im bliżej systemu niemieckiego, tym większe prawdopodobieństwo powodzenia programu – dodaje Faryś.

bgr/sk

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane