• rozwiń
  • WIG20 2235.57 -0.59%
  • WIG30 2533.00 -0.63%
  • WIG 58953.34 -0.32%
  • sWIG80 11589.32 -0.01%
  • mWIG40 3766.31 -0.37%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:08

Dostosuj

Rząd da gwarancje bankom

Rząd da gwarancje bankom
Foto: PAP Foto: Przewodniczący KNF Stanisław Kluza będzie sprawdzał, czy bank jest na tyle wiarygodny, żeby rząd mógł udzielić mu gwarancji

Jest szansa na odblokowanie rynku kredytowego. Rząd zdecydował we wtorek, że zagwarantuje bankom pożyczki międzybankowe. Gwarancje mają dostawać tylko najsilniejsze banki na zasadach komercyjnych. Wielu ekonomistów twierdzi, że rządowa gwarancja dla międzybankowych pożyczek to warunek odbudowy zaufania między bankami w Polsce, a także odblokowania całej akcji kredytowej.

- Płynność banków nie może być ani przez chwilę zagrożona - mówił premier Donald Tusk o przyczynach przyjęcia projektu ustawy o gwarancjach dla banków.

Zgodnie z projektem ustawy, który przyjął rząd, skarb państwa będzie mógł udzielić gwarancji spłaty przez nie kredytów udzielanych przez Narodowy Bank Polski. Gwarancja może być udzielona do 50 procent wartości tego kredytu.

Rząd będzie mógł również sprzedawać bankom papiery skarbowe na preferencyjnych warunkach np. z odroczonym terminem zapłaty. Minister finansów od banków, które dostaną gwarancje będzie mógł wymagać zabezpieczeń na przykład na nieruchomościach.

Skarb państwa mógłby udzielać gwarancji także na pożyczki, które banki udzielają miedzy sobą.

Aby minister finansów mógł udzielić gwarancji, będzie musiał zasięgnąć opinii przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego.

- Zaczęliśmy od tego żeby zagwarantować bezpieczeństwo depozytów zwykłych depozytariuszy, to ze względu na społeczny charakter tej sprawy przygotowaliśmy w pierwszej kolejności. Dzisiaj przyszedł czas także na system pewnych gwarancji bezpieczeństwa dla banków - powiedział premier.

kap/ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane