• rozwiń

Rząd cieszy się greckim szczęściem

Rząd cieszy się greckim szczęściem
Foto: TVN24, fot. PAP Foto: Waldemar Pawlak o pomocy dla Grecji

Polscy ministrowie cieszą się z udzielonej Grecji ponad 100-miliardowej pomocy na walkę z kryzysem. Minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił, że konieczne jest w jej przypadku "odbudowanie silnych fundamentów gospodarki". - Dzięki Bogu przecięto ten węzeł gordyjski - dodał minister finansów Jacek Rostowski. Według premiera Donalda Tuska, rozwiązania są mocne i wszyscy się cieszą, że zostały przyjęte.

Premier Tusk powiedział, że mało kto spodziewał się, że przedstawiciele eurogrupy uporają się z problemem greckim w ciągu jednego spotkania. - Rynki zareagowały pozytywnie, uznały ten plan za wiarygodny - powiedział szef rządu. I dodał, że to, co ważne, to ustalenie, że ten plan będzie mógł być zastosowany wobec innych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Tusk pochwalił przy tym Rostowskiego, który - jak powiedział - kilka miesięcy temu wskazał konieczność obniżenia tzw. ratunkowych pożyczek (dla Grecji - red.). - Ta propozycja została przekuta w czyn - zaznaczył Tusk. I dodał: - Cieszymy się, że to, co polska prezydencja ustami ministra Rostowskiego proponowała, zostało przyjęte na spotkaniu eurogrupy.

"Istotne są rozwiązania długofalowe"

Pawlak wierzy, że Grecja dzięki programowi ratunkowemu "powinna móc odbudować swoją gospodarkę".

- W przypadku Grecji bardzo istotne jest nie tylko doraźne rozwiązanie problemów, ale doprowadzenie do tego, żeby mogła solidnie stanąć na nogi. Bardzo istotne są rozwiązania długofalowe, bo rozłożenie spłaty kredytu w dłuższym okresie czasu, czy też obniżenie odsetek, jest bardzo istotne dlatego, żeby Grecy mogli sobie poradzić - mówił w piątek wicepremier.

W przypadku Grecji bardzo istotne jest nie tylko doraźne rozwiązanie problemów, ale doprowadzenie do tego, żeby mogła solidnie stanąć na nogi.

Waldemar Pawlak

"Dzięki Bogu przecięto ten węzeł gordyjski"

Z kolei Rostowski stwierdził, że decyzje eurogrupy podjęte podczas czwartkowego szczytu, na którym zdecydowano o udzieleniu pomocy dla Grecji, są pozytywne dla Polski. - To są jak najbardziej dobre wiadomości dla Polski. To pierwszy duży krok w dobrym kierunku. Pierwszy raz od długiego czasu strefa euro wyprzedza zagrożenia - powiedział minister w radiu TOK FM.

- Uważam, że problem grecki jako taki jest już rozwiązany i zrobiono kilka bardzo ważnych kroków w kierunku rozwiązania szerszego problemu strefy euro - dodał.

Bez wpływu na europejski system bankowy?

Wśród tych kroków wymienił m.in. bardzo znaczące obniżenie stóp procentowych od środków pomocowych dla Grecji, Irlandii i Portugalii. Jego zdaniem, bez tej zmiany wszyscy byli świadomi, że "Grecja nie da rady".

Istnieje niebezpieczeństwo, że agencje ratingowe ogłoszą, że Grecja jest formalnie niewypłacalna, ale problem Grecji, Hiszpanii i Portugalii rozwiązano na tyle, że problem nie rozleje się na inne kraje.

Jacek Rostowski

- To klasyczna pułapka zadłużenia, bo jak mają zero wzrostu (PKB - red.) lub nawet zwinięcie się gospodarki, to jak przy długu, który przerasta dochód narodowy o 50 proc. i 6-procentowych stopach (oprocentowanie środków pomocowych - red.) mogą z tej pułapki kiedykolwiek wyjść? - ocenił Rostowski. - Dzięki Bogu przecięto ten węzeł gordyjski - dodał.

Minister odniósł się również do znaczącej redukcji greckiego zadłużenia wobec banków. Powiedział, że nie powinno mieć to większego wpływu na europejski system bankowy. - Istnieje niebezpieczeństwo, że agencje ratingowe ogłoszą, że Grecja jest formalnie niewypłacalna, ale problem Grecji, Hiszpanii i Portugalii rozwiązano na tyle, że problem nie rozleje się na inne kraje - stwierdził.

Ponad 100 miliardów pomocy

W czwartek przywódcy 17 krajów strefy wspólnej waluty uzgodnili w Brukseli nowy program pomocy dla Aten o wartości 109 mld euro, do którego dołoży się jeszcze sektor prywatny.

Wkład banków i towarzystw ubezpieczeniowych ma wynieść nawet 40 mld euro.

nsz\mtom\k/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane