• rozwiń

Rząd chce specustawy o gazoporcie

Rząd chce specustawy o gazoporcie
Foto: www.netfactory.pl Foto: Gazoport ma powstać obok Portu Świnoujście

Od siódmej rano obradował w środę rząd, kontynując wtorkowe posiedzenie. Ministrowie m.in. przyspieszali budowę gazoportu w Świnoujściu.

"Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, przedłożony przez ministra skarbu państwa" - głosi oficjalny komunikat Centrum Informacyjnego Rządu.

Projekt ustawy przewiduje zbudowanie w Świnoujściu terminalu do odbioru ze statków skroplonego gazu ziemnego. jak stwierdzono w uzasadnieniu do ustawy, budowa ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne Polski. Według założonych szacunków, inwestycja ma umożliwić od 2014 r. odbieranie 2,5 mld m szesc. gazu rocznie.

Razem z terminalem mają powstawać tzw. inwestycje towarzyszące – gazociągi przesyłowe oraz podziemne magazyny gazu.

Specjalne regulacje

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. M.in. decyzje o ustaleniu lokalizacji dla terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących, będą wydawać wojewodowie. Decyzje tę będą wydawane niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Decyzja taka będzie jednocześnie podstawą do decyzji o ewentualnym wywłaszczeniu gruntu. To rozwiąznie jest wzorowane na tzw. specustawie drogowej. W związku tym, szczegółowo uregulowano kwestię odszkodowań z tytułu utraty praw do nieruchomości.

Projekt zakłada także, że przy budowie inwestycji terminalu – istotnych ze względu na bezpieczeństwo państwa – będą stosowane uproszczone procedury zamówień publicznych. Nie będzie można ich jednak zastosować w stosunku do tzw. inwestycji towarzyszących.

Zgodnie z projektem, inwestycje związane z terminalem będą realizować: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście SA, Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA, Polskie LNG Sp. z o.o. Inwestycje towarzyszące realizować mają: Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System SA i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA.

Nadzór i koordynację prac związanych z budową terminalu i tzw. inwestycji towarzyszących sprawował będzie minister skarbu państwa.

Zakłada się, że wszystkie inwestycje będą finansowane m.in. ze środków własnych inwestorów oraz z budżetu państwa i Unii Europejskiej.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane