• rozwiń
  • WIG20 2207.25 -1.02%
  • WIG30 2509.43 -0.87%
  • WIG 58447.30 -0.69%
  • sWIG80 11609.77 +0.04%
  • mWIG40 3809.56 +0.31%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rząd chce przyśpieszyć budowę gazociągów

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

We wtorek rząd zajmie się ustawą, która umożliwi szybsze wybudowanie najbardziej potrzebnych dużych gazociągów. Chodzi o uproszczenie procedur administracyjnych, które w procesie inwestycyjnym trwają najdłużej.

Budowę nowych linii energetycznych, gazociągów czy rurociągów miała kompleksowo uregulować ustawa o korytarzach przesyłowych, której projekt jednak od wielu miesięcy nie wyszedł poza fazę uzgodnień i konsultacji i nie wiadomo kiedy będzie gotowy. Przedstawiciele rządu wielokrotnie ostrzegali, że ustawa o korytarzach musi być przygotowana wyjątkowo starannie, bo dotyczy ingerencji w konstytucyjnie chronione prawo własności.

Będzie szybciej?

Natomiast do przyspieszenia budowy najważniejszych elementów sieci gazowej rząd chce doprowadzić nowelizując tzw. specustawę o terminalu LNG. To prawo z 2009 r. objęło specjalnymi zasadami - ze względu na strategiczne znaczenie dla kraju - budowę gazoportu w Świnoujściu, gazociągu łączącego go z siecią i kilku innych jego fragmentów, niezbędnych do rozprowadzenia gazu po kraju. Procedury administracyjne zostały na mocy specustawy uproszczone i zmodyfikowane, by inwestycje przebiegły jak najszybciej.

Teraz rząd chce nowelizacji "specustawy", by objęła dodatkowo projekty 11 dużych gazociągów na terenie całego kraju oraz interkonektory z Czechami, Słowacją i Litwą, przyłącza do sieci gazowej dużych bloków energetycznych lub kogeneracyjnych na gaz, duże tłocznie gazu.

Bez planów zagospodarowania

W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że w kraju są obszary, do których z powodu braku gazociągów nie da się przesłać dość gazu przy wstrzymaniu importu, np. ze Wschodu, a kontrakt jamalski kończy się w 2022 r.

W ocenie skutków regulacji przyspieszenie inwestycji szacuje się na 14 do 23 miesięcy dzięki m.in. natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnych, skróceniu terminów ich skarżenia, rozpatrywania odwołań, wydawania pozwoleń na budowę, brakowi konieczności wprowadzania gazociągów do planów zagospodarowania przestrzennego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane