• rozwiń
  • WIG20 2193.79 -0.61%
  • WIG30 2494.70 -0.59%
  • WIG 58208.89 -0.41%
  • sWIG80 11664.34 +0.47%
  • mWIG40 3802.39 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:39

Dostosuj

Rząd chce obniżyć raty niezgodnie z konstytucją?

Rząd chce obniżyć raty niezgodnie z konstytucją?
Foto: TVN24 Foto: Spready są zmorą kredytobiorców

- Proponowane przez resort gospodarki zmiany w prawie bankowym, ograniczające spready ustalane dla spłacających kredyty walutowe, mogą być sprzeczne z konstytucją - uważa PKPP Lewiatan. Resort chce, by do przeliczania rat kredytu stosowano średni kurs NBP.

O tym, że projekt regulujący problem spreadów walutowych stosowanych przez banki może być gotowy w ciągu dwóch dni, poinformował we wtorek wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak. Zdaniem resortu problem spreadów bankowych (różnicy w kursie zakupu i sprzedaży walut przez polskie banki) stawia kredytobiorców w bardzo trudnej sytuacji, bo na etapie brania kredytu nie wiedzą, jakie będą wysokości rat.

Dlatego w założeniach do nowelizacji prawa bankowego ministerstwo proponuje, aby do przeliczania rat kredytowych stosowano średni kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień spłaty. Kredytobiorca ma też mieć możliwość spłaty rat w walucie, a nie w złotych, co de facto reguluje już rekomendacja S2 wydana przez Komisję Nadzoru Finasowego.

O wolność banku

Jednak PKPP Lewiatan uważa, że proponowane w projekcie rozwiązania mogą prowadzić do ograniczenia wolności gospodarczej.
- Przyjmując, że głównym założeniem proponowanych zmian ma być ochrona konsumentów, PKPP Lewiatan uważa, że działania legislacyjne powinny być podjęte przede wszystkim w ustawie o kredycie konsumenckim, nie zaś w prawie bankowym, które to przecież reguluje stosunki prawne nie tylko pomiędzy bankiem a konsumentem, lecz także innymi podmiotami prawa, w tym między przedsiębiorcami. Działania te mogłyby mieć mniej dotkliwy charakter, a zatem nie powinny dążyć do ograniczania swobody działalności gospodarczej, jak również swobody umów - napisali eksperci PKPP Lewiatan w oświadczeniu.

Ich zdaniem proponowane rozwiązania naruszają także zasady niedziałania prawa wstecz oraz konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych. Chodzi o to, że - zdaniem Lewiatana - propozycje resortu gospodarki zakładają pozbawienie banki praw nabytych na podstawie zawartych zgodnie z przepisami umów.

Eksperci Lewiatana przyznają, że ekspansja kredytów dewizowych niesie za sobą zwiększone ryzyko kredytowe i zaznaczają, że regulatorzy finansowi, w szczególności KNF, już i tak działają na rzecz kontrolowania tego ryzyka.

mkg/

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane