• rozwiń
  • WIG20 2160.82 +0.28%
  • WIG30 2446.74 +0.28%
  • WIG 56931.93 +0.26%
  • sWIG80 11460.46 +0.08%
  • mWIG40 3639.05 +0.50%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:50

Dostosuj

Rząd bierze się za budżet 2010

Choć wciąż nie wiadomo jaki ostatecznie kształt po rewizji przyjmie budżet 2009, już jutro rząd zajmie się założeniami do projektu ustawy budżetowej na rok przyszły.

- Ustawa o finansach publicznych nie określa, jakie elementy powinny zawierać założenia. Zwykle podawane są podstawowe wskaźniki makroekonomiczne, jak wzrost produktu krajowego brutto czy inflacja oraz deficyt budżetowy, a także dane dotyczące rynku pracy, istotne z punktu widzenia Komisji Trójstronnej - wyjaśnił zastępca dyrektora biura Ministra Finansów Szymon Milczanowski.

Prace związane z przyszłorocznym budżetem zaczęły się już w kwietniu od opracowania przez MF projektu tzw. noty budżetowej, czyli rozporządzenia w sprawie sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

Dalszy hramonogram

Z kolei na początku maja rząd przyjął prognozę wskaźników makroekonomicznych, stanowiących podstawę do prac nad projektem ustawy budżetowej na 2010 r. Zgodnie z nią za rok inflacja miałaby wynieść ok. 1,5 do 1,9 proc., a wzrost PKB ok. 0,5–1,3 proc.

Zgodnie z dalszym harmonogramem prac nad budżetem, do 10 sierpnia rząd powinien przyjąć kwoty limitów wydatków. Do tego czasu resorty mają opracować szczegółowe plany budżetów. Jednocześnie weryfikowane będą prognozy makroekonomiczne i prognozy dochodów zawarte w założeniach do projektu ustawy. Komisja Trójstronna powinna otrzymać wstępny projekt ustawy budżetowej wraz z uzasadnieniem.

Projekt budżetu musi trafić do Sejmu najpóźniej 30 września. Parlament ma nastepnie cztery miesiące na prace nad ustawą. W tym terminie musi ona zostać przedstawiona prezydentowi do podpisania. W przeciwnym razie prezydent może rozwiązać Sejm.

bgr//MAT

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane