• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rynek czeka na ruch Draghiego. EBC obniży stopy?

Rynek czeka na ruch Draghiego. EBC obniży stopy?
Foto: PAP/ BORIS ROESSLER Foto: Draghi może w czerwcu obniżyć stopy procentowe, aby walczyć z niską inflacją

Po obietnicy, że Europejski Bank Centralny w czerwcu złagodzi politykę pieniężną, jego prezes Mario Draghi musi sprostać oczekiwaniom rynków finansowych. Największe banki zastanawiają się teraz, czy prezes EBC pójdzie dalej i wdroży w najbliższych miesiącach na dużą skalę skup aktywów.

Europejski Bank Centralny ocenił 8 maja, że mocny kurs euro w kontekście niskiej inflacji jest powodem do niepokoju. - Rada Prezesów EBC może podjąć działania w czerwcu, gdy pozna projekcję inflacji EBC - poinformował wówczas Draghi. - Jesteśmy zgodni, że prognozowana ścieżka inflacji nie jest satysfakcjonująca - dodał.

Niska inflacja

Od października inflacja utrzymuje się na poziomie 1 proc., a celem banku centralnego jest utrzymanie inflacji w pobliżu poziomu 2 proc.

Europejski Bank Centralny spodziewa się, że inflacja w strefie euro będzie niska przez dłuższy  okres, po czym nastąpi jej stopniowy wzrost.

Draghi otworzy dzisiaj w portugalskim mieście Sintra Forum EBC i to co prezes powie podczas jego trwania, może dostarczyć wskazówek, w jaki sposób planuje rozwiązać problem zbyt niskiej inflacji.

Obniżenie stóp

90 proc. analityków przepytanych przez Bloomberga przewiduje, że w czerwcu Draghi złagodzi politykę monetarną poprzez obcięcie benchmarkowej stopy procentowej kredytu refinansowego, która teraz wynosi 0,25 proc. przy jednoczesnym obcięciu stopy oprocentowania depozytów wynoszącej obecnie 0 proc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane