• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Rybacy w stolicy walczą o dorsza

Rybacy w stolicy walczą o dorsza
Foto: TVN24 Foto: Rybacy nie zgadzają się ze stanowiskiem KE

Około 120 przedstawicieli Związku Rybaków Polskich protestuje przed warszawskim hotelem Polonia, w którym od środy obraduje Regionalna Rada Doradcza Morza Bałtyckiego. Rybacy chcą, aby Komisja Europejska jeszcze raz zbadała sprawę limitów na połów dorsza.

Rybacy protestują przeciwko obowiązującemu do końca roku unijnemu zakazowi połowu dorsza i żądają powołania na szczeblu Unii Europejskiej niezależnej komisji, która zbada rzeczywistą liczebność dorsza w Bałtyku. Demonstranci domagają się też dymisji komisarza ds. rybołóstwa i gospodarki morskiej UE Joe Borga.
Manifestanci przynieśli ze sobą flagi i transparenty z napisami m.in. "Żądamy Komisji ds. Bałtyku", "Pozwólcie żyć polskim rybakom".

Minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk uspokoił protestujących mówiąc, że KE zgodziła się na powołanie specjalnej komisji, która ma przeanalizować szacunki zasobów dorsza w Bałtyku oraz sposób prowadzenia sprawozdawczości połowów w krajach bałtyckich.
- Polscy rybacy nie zostaną ukarani za przekroczenie kwot połowowych - dodał minister.

Według szefa resortu, Polska ma ponownie przeliczyć wyłowione dorsze i jeżeli okaże się, że przekroczenie jest niewielkie, to o tę wielkość zostanie pomniejszony przyszłoroczny limit połowu dorszy.


Zakaz połowów dorszy do końca 2007 roku przez polskich rybaków na Bałtyku Wschodnim wprowadziła we wrześniu Komisja Europejska po tym jak unijni inspektorzy stwierdzili, że już w I kwartale tego roku nasi rybacy trzykrotnie przekroczyli przyznany im limit połowowy. Polska kwestionuje zasadność wprowadzenia zakazu oraz metodologię unijnej kontroli.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane