• rozwiń
  • WIG20 2156.06 +0.06%
  • WIG30 2442.11 +0.09%
  • WIG 56898.36 +0.21%
  • sWIG80 11489.29 +0.33%
  • mWIG40 3644.68 +0.66%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rusza budowa obwodnicy w dolinie Rospudy

Rusza budowa obwodnicy w dolinie Rospudy
Foto: TVN24 Foto: Budowa obwodnicy na dziewiczym terenie budzi wielkie emocje

31 lipca kończy się termin ochronny lęgu ptaków, a rozpoczynają się prace ziemne i budowlane nad rzeką Rospudą (Podlaskie) w obszarze Natura 2000, związane z budową obwodnicy Augustowa.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają już od strony Białegostoku na odcinku 5 km. Za kilka dni ruszą prace od strony Suwałk.
- Dalszy harmonogram przewiduje roboty na obszarze Natura 2000, również w dolinie Rospudy, bo od sierpnia pozwala na to prawo - powiedział dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Zbigniew Kotlarek.

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku zostanie tam wyciętych ok. 25 tys. drzew.

GDDKiA zapowiada, że jakiekolwiek bezprawne wejście na teren budowy - chodzi o zapowiedzi ekologów dotyczące blokady inwestycji - będzie traktowane zgodnie z obowiązującym prawem.
- To będzie teren oznaczony i zagrodzony. Jeśli ktoś bezprawnie tam wkroczy, będziemy informowali o tym policję - powiedział Kotlarek. Planom poprowadzenia obwodnicy przez dolinę rzeki Rospudy sprzeciwiają się bowiem ekolodzy oraz unijni urzędnicy. Ci pierwsi zapowiadają nieoficjalnie, że 1 sierpnia przyjadą nad Rospudę, by nie dopuścić do zniszczenia doliny. Namioty ma rozbić nawet ok. tysiąca osób.

W lutym przez kilkanaście dni ekolodzy koczowali nad Rospudą, manifestując swoje niezadowolenie z decyzji polskich władz.

Inwestycji sprzeciwiają się także urzędnicy unijni, według których drogi nie można poprowadzić przez obszar chroniony Natura 2000. Komisja Europejska skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

17-kilometrowa obwodnica Augustowa ma 500-metrową estakadą przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Według drogowców to jedyny i najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję przez ciągnącą się przez Suwalszczyznę 100-kilometrową dolinę. Ekolodzy uważają, że obwodnicę można poprowadzić innym wariantem.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane