• rozwiń

Rumunia podniesie VAT do 24 proc.?

Rumuński rząd ma w planach podniesienie podatku VAT z 19 do 24 proc. - donosi BBC. Ma to być sposób na zmniejszenie deficytu budżetowego - kolejny po oprotestowanym i odrzuconym pomyśle obcięcia wynagrodzeń. Rumunia szuka sposobu utrzymanie pakietu pomocowego.

Rumuński rząd rozpaczliwie szuka sposobu na zmniejszenie deficytu budżetowego, aby kraj mógł spełnić warunki Międzynarodowego Funduszu Walutowego i uzyskać 20 miliardów dolarów pożyczki.

Najnowszy pomysł premier - wzrost podatku VAT o 5 punktów procentowych - został zaproponowany po odrzuceniu przez sąd najwyższy planów zmniejszenia wynagrodzeń i emerytur - odpowiednio o 25 i 15 procent.

Wysoki VAT niedobry dla konsumpcji

Minister finansów, Sebastian Vladescu zapowiada, że dzięki podwyżce podatku VAT kraj zyska w 2010 r. około 4 miliardów lei - czyli równowartość ponad miliarda dolarów.

Krytycy pomysłu premiera ostrzegają, że wzrost podatku VAT może uderzyć w poziom wydatków konsumentów i pogorszyć rozwój gospodarczy Rumunii.

Czy znów będą protesty?

Podwyżka VAT spowoduje, że Rumunia znajdzie się w grupie krajów europejskich o najwyższych stawkach VAT-u. Średnia dla Europy wynosi 20 proc., maksymalna stawka dopuszczona unijnymi przepisami - 25 proc.

Poprzednie plany rządu - obcięcie wynagrodzeń i emerytur - spotkały się z protestem społecznym i licznymi manifestacjami niezadowolenia ze strony Rumunów. W kraju wybuchły zamieszki.

Spotkanie z przedstawicielami MFW w sprawie pakietu pomocowego dla Rumunii ma się odbyć 30 czerwca.

amk/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane