• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Rumunia

Rumunia bez ministra finansów. "Nie dyskutował planów z partią"

Foto: PAP/EPA Foto: Daniel Chitoiu odchodzi z rządu, ale nie z polityki

Rumuński minister finansów Daniel Chitoiu podał się do dymisji, ponieważ utracił poparcie swojej partii. Tekę po Chitoiu ma objąć minister zdrowia Eugen Nicolaescu.

Chitoiu nie informował na bieżąco swojej partii, czyli Partii Socjaldemokratycznej (PSD), o planowanej przez lewicowych partnerów rządzącej koalicji (Związek Społeczno-Liberalny, USL) restrukturyzacji zadłużenia bankowego nisko zarabiających pożyczkobiorców i rozłożeniu go na dwa lata - poinformował członek rządzącej partii, na którego powołuje się Reuters.

"Złożył rezygnację; winiono go za to, że nie przedyskutował tych planów z partią" - powiedział.

Chitoiu dziennikarzom powiedział, że odchodzi z rządu i skoncentruje na działalności partyjnej przed zbliżającymi się wyborami.

Minister nic nie znaczy?

Polityczne kłótnie raz po raz od 24 lat, czyli od obalenia w Rumunii komunizmu, utrudniają rozwój kraju - pisze Reuters. Według agencji odejście Chitoiu z rządu nie powinno zaniepokoić inwestorów nawet w czasie turbulencji na wschodzących rynkach. Kluczowe dla utrzymania wiarygodności finansowej kraju porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie pomocy Rumunia zapewniła sobie wcześniej w tym tygodniu. Ponadto w Rumunii odpowiedzialność ministra finansów uległa osłabieniu w 2012 roku wraz z utworzeniem osobnego ministerstwa ds. budżetu.

Szef misji MFW w Rumunii powiedział we wtorek agencji Reutera, że dzięki lepszym podstawom makroekonomicznym rumuńska gospodarka wytrzymuje ostatnie turbulencje na rynkach wschodzących, ale musi zachować ostrożność, by nie dopuścić do niepewności na rynkach w roku wyborczym.

W tym tygodniu Rumunia zawarła z MFW porozumienie o pomocy w wysokości 5,44 mld dolarów mimo sporów o akcyzę od paliw między Pontą a prezydentem Traianem Basescu.

Dymisję Chitoiu uzgodniono na spotkaniu za zamkniętymi drzwiami starszych rangą członków Związku Społeczno-Liberalnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane