• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rumuni też nas ominą?

Gazprom kusi Rumunów, by przystąpili do rosyjsko-włoskiego gazociągu South Stream, który ma uniezależnić transport gazu z Rosji od Ukraińców i Polaków.

- Wiem, że Transgaz [rumuńska firma państwowa - red.] został zaproszony - powiedział minister gospodarki Rumunii Adriean Videanu dzień po wizycie w Rumunii wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa.

Ze swojej strony Gazprom podał w środę wieczorem, że Rumunia "potwierdziła zainteresowanie udziałem w gazociągu South Stream". W komunikacie Gazpromu napisano, że Bukareszt dostarczył rosyjskim partnerom "niezbędne informacje do opracowania studium wykonalności ewentualnego poprowadzenia gazociągu przez Rumunię".

Omijająca rura

Za pośrednictwem

South Stream gaz z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony przez Morze Czarne i Bałkany do Europy Południowej, Środkowej i Zachodniej z ominięciem Ukrainy.

Magistrala ma prowadzić z miejscowości Dżubga w Rosji do Bułgarii, gdzie powinna się podzielić na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję.

South Stream to konkurencja dla wspieranego przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone gazociągu Nabucco. W tym drugim projekcie Rumunia także uczestniczy, obok Austrii, Węgier, Bułgarii i Turcji.

mtom/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane