• rozwiń

Rumuni opodatkowują fast-food

Rumuni opodatkowują fast-food
Foto: sxc-hu Foto: Tłuste, niezdrowe, opodatkowane

Rumunia walcząc o zdrowie obywateli (i o pieniądze do państwowej kasy) już w marcu tego roku zamierza wprowadzić podatek od niezdrowego jedzenia.

Podatek zapłacą będą producenci, przetwórcy i importerzy fast-foodu i wyrobów cukierniczych - jedzenia zawierającego dużo soli, tłuszczu, cukru lub niezdrowych dodatków. Zmiany w opodatkowaniu zapowiedział rumuński minister zdrowia Attila Czeke.

Dodał, że zobowiązał swój resort do opracowania szczegółów dotyczących wprowadzenia nowego podatku i obiecał konsultacje z producentami i dystrybutorami kwestionowanych produktów.

Producenci już odgrażają się, że wprowadzenie tego typu podatku przyczyni się do wzrostu cen niezdrowej żywności w kraju i ucieczki jej producentów za granicę.

Rumuni tyją

Rumuńskie ministerstwo uzasadnia swoja inicjatywę rosnącą liczba obywateli cierpiących na otyłość, która zwiększa zagrożenie cukrzycą, nadciśnieniem i przedwczesna śmiercią.

Debata na temat wprowadzenia podobnego podatku, nazywanego "junk food tax" lub "Whopper tax", od lat jest prowadzona w USA, jednak dotychczas bez rezultatu. O opodatkowaniu fast-foodu nieustannie dyskutuje też Francja.

//kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane