• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

RPP zetnie stopy do zera?

RPP zetnie stopy do zera?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 2801CZEKAJ.avi

Członkowie RPP mówią, że z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych. Czy możliwy jest poziom 0 proc.? - Teoretycznie możliwe jest obniżenie stopy depozytowej do zera - stwierdził na antenie TVN CNBC Biznes Jan Czekaj z RPP.

Stopa depozytowa jest jedną z głównych stóp procentowych banku centralnego. Wyznacza ona oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w NBP. Obecnie wynosi ona 2,75 proc.

Z kolei stopa referencyjna po wczorajszej obniżce o 75 pb. wynosi 4,25 proc. Czekaj wykluczył możliwość jej obniżki do poziomu 0 proc. - To co dziś przewidują rynki, to jest 3-3,5 proc. - powiedział.

W dół już w lutym

Zdaniem prof. Czekaja obniżki stóp można spodziewać się już w lutym. - Będzie istniała przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych, jest wysokie prawdopodobieństwo, że zostanie podjęta decyzja o kolejnej redukcji - ocenił.

Jak zaznaczył, RPP będzie obserwować stan gospodarki. - Sytuacja dzisiaj jest niezwykle dynamiczna. W lutym będziemy mieli nową projekcję inflacji, będziemy wiedzieć więcej na temat stanu i perspektyw polskiej gospodarki - powiedział. - Szacuję dość wysokie prawdopodobieństwo, że w lutym będzie podjęta decyzja o obniżce stóp procentowych - dodał.

Czekaj powiedział, że stopy procentowe w Polsce kształtują się na relatywnie wysokim poziomie w porównaniu ze stopami na świecie. - Nie powinniśmy dopuszczać do nadmiernego wzrostu tego dysparytetu - powiedział.

Inflacja nie taka groźna

- Najnowsze dane, prognozy inflacji na rok 2009 wskazują, że około połowy roku powinniśmy osiągnąć cel inflacyjny, a nawet inflacja może ukształtować się lekko poniżej 2,5 proc. Czyli mamy osiągnięty cel, w związku z czym nie ma potrzeby utrzymywania nadal tak ostrej polityki pieniężnej. Wydaje się, że i od strony wzrostu gospodarczego i od strony inflacji istnieją argumenty, które uzasadniają obniżenie poziomu stóp procentowych - dodał.

Czekaj pytany, czy kiedykolwiek pojawiły się w trakcie obrad RPP wnioski o cięcie jednorazowe większe niż 75 punktów bazowych powiedział, że "takie warianty były rozważane".

Jaki wzrost PKB?

Zdaniem Jana Czekaja istnieją poważne ryzyka, że wzrost gospodarczy może się ukształtować poniżej 2 proc. - Oglądając to co dzieje się i w gospodarce polskiej i w gospodarce światowej istnieją poważne obawy, że wzrost gospodarczy w tym roku może spaść poniżej 2 proc. - powiedział.

Także inny członek RPP Marian Noga mówił w TVN CNBC Biznes o swoich prognozach dla gospodarki - Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy to wiadomo jest że prognozy są naprawdę bardzo różne. Przypuszczam, że z prawdopodobieństwem 50 proc. to może być przedział między 1,5 proc. a 3 proc. nawet może czy 2,9 - ocenił Noga.

Jak dodał, decyzję w sprawie ewentualnego cięcia stóp w lutym RPP podejmie dopiero po zapoznaniu się z nową projekcją inflacji i PKB.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane