• rozwiń

RPP: tnijcie zamiast obiecywać

RPP: tnijcie zamiast obiecywać
Foto: PAP Foto: Prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej po środowym posiedzeniu RPP

Rada Polityki Pieniężnej oczekuje, że rząd podejmie zdecydowane działania zmierzające do obniżenia w przyszłym roku deficytu budżetowego - powiedział na środowej konferencji prasowej po posiedzeniu RPP szef NBP Marek Belka.

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie; główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 3,50 proc.

RPP martwi się o deficyt i dług

W komunikacie po posiedzeniu RPP napisano m.in., że dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego. Zdaniem RPP, "ważnym" uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych, zwłaszcza w obliczu zmiany nastawienia w wielu krajach Europy wobec wysokości deficytów budżetowych i rosnącego długu publicznego.

- Podjęcie zdecydowanych działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych i zahamowanie narastania długu publicznego jest niezbędne dla stabilności makroekonomicznej oraz umożliwi spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro - podkreśliła RPP.

Gospodarka przyspiesza

Belka powiedział na konferencji, że gospodarka przyspiesza.

- W takiej sytuacji oczekujemy zdecydowanych działań, które powinny doprowadzić do obniżenia deficytu budżetowego w roku przyszłym (...) Wiemy też, że samym przyspieszeniem wzrostu gospodarczego z deficytu "nie wyrośniemy", dlatego że znacząca jego część ma charakter strukturalny - dodał.

Prezes banku centralnego wskazał, że potrzebne są działania o charakterze politycznym, zmiany systemowe. - Oczekujemy, że takie zmiany nastąpią i obniżenie deficytu w roku przyszłym będzie można przypisać zarówno pozytywnym zmianom koniunkturalnym, jak i - co wcale nie jest proste, ale konieczne - zmianom w polityce gospodarczej - dodał.

Złoty jest wolny

Belka odniósł się też do wpływu kursu złotego na inflację.

- Uważam, że zwiększona zmienność kursu waluty stanowi pośrednio pewne zagrożenie inflacyjne - powiedział. Szef NBP zastrzegł jednak, że bank centralny realizuje strategię celu inflacyjnego, a to oznacza, że nie realizuje strategii kursu walutowego.

- Nie jest celem polityki banku ani utrzymanie kursu na określonym poziomie, ani też w nawet określonych przedziałach - powiedział.

Dodał, że nie może powiedzieć, iż będą przypadki, kiedy bank będzie reagował w takiej sytuacji (dużej zmienności kursu), ale też nie może powiedzieć, że takich przypadków nie będzie.

Do euro jak najszybciej

W komunikacie po posiedzeniu RPP napisano m.in., że dane dotyczące polskiej gospodarki wskazują na stabilizację tempa wzrostu gospodarczego.

- Utrzymuje się wyraźny wzrost produkcji przemysłowej. Po silnym spadku na początku roku stopniowo rośnie także produkcja w budownictwie. W maju wzrosła również sprzedaż detaliczna - głosi komunikat. Rada wskazała na sygnały wskazujące na stopniową poprawę sytuacji na rynku pracy.

Rada napisała ponadto w komunikacie, że podtrzymuje stanowisko, że przystąpienie Polski do ERM II i strefy euro powinno nastąpić w najbliższym możliwym terminie, po spełnieniu niezbędnych warunków prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane