• rozwiń

RPP przyjęła sprawozdanie finansowe NBP

RPP przyjęła sprawozdanie finansowe NBP
Foto: TVN24 Foto: Co stanie się z zyskiem NBP?

Rada Polityki Pieniężnej przyjęła sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego za 2009 rok - poinformowała RPP we wtorkowym komunikacie. Nie podała jednak żadnych szczegółów. Od przyjęcia sprawozdania zależało, czy i ile pieniędzy trafi do budżetu państwa z zysku wypracowanego przez NBP w 2009 roku.

Dwa niezależne źródła w RPP poinformowały PAP, że Rada na wtorkowym posiedzeniu przyjęła sprawozdanie z działalności NBP za 2009 rok w pierwotnej wersji przyjętej przez zarząd, z wynikiem 4,166 mld zł. - RPP przyjęła pierwotną wersję sprawozdania zarządu z działalności NBP za 2009 rok - powiedziało PAP źródło pierwsze.

- Wynik NBP za 2009 rok wyniósł 4,166 mld zł. Budżet państwa dostanie ok. 3,96 mld zł (95 proc. wyniku finansowego). Sprawozdanie finansowe zostanie niezwłocznie przekazane Radzie Ministrów - powiedziało źródło drugie.

Rząd zdecyduje

Zgodnie z ustawą o NBP prezes banku do 30 kwietnia ma przedstawić to sprawozdanie Radzie Ministrów, która podejmuje decyzję dotyczącą jego zatwierdzenia.

W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia tego sprawozdania 95 proc. rocznego zysku NBP podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.

W nietypowym składzie

Jak donosiło wcześniej TVN CNBC Biznes, Rada Polityki Pieniężnej obradowała w nietypowym składzie: nowi członkowie tego gremium do udziału w posiedzeniu zaprosili poprzednich. Andrzej Wojtyna, Andrzej Sławiński, Marian Noga i Dariusz Filar mieli wystąpić w roli ekspertów, bez prawa głosu w dyskusji. - Wykorzystamy to, żeby przyjrzeć się bliżej, jak tamta rada tworzyła te założenia, przyglądała się sytuacji później, jak je realizowała - mówił przed rozpoczęciem posiedzenia członek RPP Andrzej Glapiński.

Sprawą sprawozdania finansowego NBP za 2009 r. Rada zajmowała się również na posiedzeniu w ubiegły wtorek; nie podjęła wówczas decyzji. Przyjęła natomiast uchwałę, zgodnie, z którą nowe zasady obliczania odpisu na rezerwę kursową będą dotyczyć sprawozdania za 2010 r., a nie za ubiegły rok - jak wcześniej ustaliła Rada.

RPP z NBP w konflikcie

Konflikt wokół zysku NBP zaostrzył się w ostatnich dniach. Rada jest wyraźnie podzielona. Część członków uważała, że należy zatwierdzić sprawozdanie, a w nim wyliczenia tragicznie zmarłego prezesa Sławomira Skrzypka, dające budżetowi 4,2 miliarda złotych z zysku banku centralnego.

Druga grupa była zdania, że konieczne jest ponowne wyliczenie rezerwy walutowej, bo miało to być elementem kompromisu pomiędzy zarządem banku a RPP. W tym drugim wypadku byłaby szansa, że budżet zostanie zasilony wyższą kwotą.

//sk/kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane