• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

RPP podniesie stopy?

RPP podniesie stopy?
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: NBP podniesie stopy w listopadzie?

Choć nie mówią wprost, członkowie Rady Polityki Pieniężnej dają do zrozumienia, że mogą w listopadzie podnieść stopy procentowe. - Należy się liczyć z tym, że polityka pieniężna będzie zaostrzana - powiedział zasiadający w RPP prof. Andrzej Sławiński.

Według innego członka Rady prof. Dariusza Filara, dane w polityce pieniężnej nigdy nie dają prostych przesłanek. - Chciałbym trochę te doniesienia o wysokiej inflacji odczarować - powiedział na antenie TVN CNBC Biznes Filar. - Znacznie wzrosło CPI, czyli ceny produktów i usług. Artykuły spożywcze to dobra często kupowane przez gospodarstwa domowe. Dlatego to one kształtują świadomość i oczekiwania inflacyjne - tłumaczył prof. Filar.

Zdaniem ekonomisty należy poczekać na pełne dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące presji inflacyjnej, a te napłyną 23 listopada. - Wtedy NBP będzie mogło wyliczyć inflację bazową, czyli tę inflację podstawową - wyjaśniał członek RPP. Wkrótce potem Rada podejmie decyzję dotyczącą stóp procentowych NBP. - To inflacja bazowa, a nie bieżący wskaźnik ogólny powinna skutkować działaniami RPP - dodał profesor.

"Zdecydowane działania" Rady
Jednak, jak już wynika ze wstępnych danych, również inflacja bazowa wzrosła: z poziomu 1,2 w sierpniu do 1,4 - 1,5 procent. To już dużo, dlatego prof. Filar zaznaczył, że potrzebne są działania "zdecydowane i skoncentrowane w czasie". - Będziemy musieli bardzo dokładnie wycenić ten margines czasu, który mamy przed sobą - powiedział ekonomista. Jednocześnie przypomniał, że decyzje Rady oddziałują na gospodarkę z opóźnieniem.

5 proc. inflacji?

Zapytany, czy wyobraża sobie 5-procentową inflację w grudniu przyszłego roku, prof. Filar odpowiedział, że mieści się ona w paśmie prawdopodobieństwa przyjętego przez Radę.

Nie tylko prof. Filar dał do zrozumienia, że RPP może powziąć ściśle określone działania. Na antenie TVN CNBC Biznes w podobnym tonie wypowiadał się inny jej członek. Inflację na poziomie celu (ten wynosi 2,5 proc.) ma pomóc utrzymać zaostrzanie polityki pieniężnej, którego - jak zasugerował prof. Andrzej Sławiński - należy się spodziewać.


Obecnie stopa referencyjna ustalona przez NBP 30 sierpnia br. wynosi 4,75 pkt. proc.


prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane