• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

RPP: Pas w budżecie za mało zaciśnięty

RPP: Pas w budżecie za mało zaciśnięty
Foto: TVN24 Foto: Marek Belka, szef NBP i przewodniczący RPP ocenił projekt budżetu

- "Zaciskanie pasa" w projekcie przyszłorocznego budżetu jest niewystarczające, bo skupia się głównie na zwiększeniu dochodów, zamiast cięcia wydatków - oceniła Rada Polityki Pieniężnej. Według RPP projekt ustawy jest jednak oparty na realnych, chociaż dość konserwatywnych założeniach.

W projekcie przyszłorocznego budżetu RPP krytykuje przede wszystkim fakt, że zacieśnianie polityki fiskalne opiera się głównie na wzroście przychodów, zamiast na cięciu wydatków. - Według szacunków Narodowego Banku Polskiego, planowane na 2012 roku zacieśnienie fiskalne ma w większym stopniu polegać na zwiększeniu dochodów sektora finansów publicznych, niż na ograniczeniu wydatków. Tymczasem jak wskazują wyniki badań empirycznych, z punktu widzenia trwałości przeprowadzanych dostosowań fiskalnych bardziej pożądane są dostosowania skoncentrowane po stronie wydatkowej - czytamy w komunikacie RPP.

Według szacunków NBP, planowane na 2012 roku zacieśnienie fiskalne ma w większym stopniu polegać na zwiększeniu dochodów sektora finansów publicznych, niż na ograniczeniu wydatków. Tymczasem jak wskazują wyniki badań empirycznych, z punktu widzenia trwałości przeprowadzanych dostosowań fiskalnych bardziej pożądane są dostosowania skoncentrowane po stronie wydatkowej

komunikat RPP

Ekonomiście Rady oceniają, że pewne rozwiązania - jak tymczasowa reguła wydatkowa - są nieprzejrzyste, a niektóre zmiany - jak wzrost VAT czy zamrożenie płac w budżetówce - pomogą budżetowi tylko na krótko. - Niektóre z podjętych do tej pory działań ograniczających deficyt sektora finansów publicznych mają charakter przejściowy i doraźny. Część z tych dostosowań - podwyżki VAT oraz część obniżki składki do OFE - wygaśnie, przyczyniając się w latach 2013-2014 do pogorszenia wyniku sektora finansów publicznych o ok. 0,6 pkt. proc. PKB. Zamrożenie płac w państwowej sferze budżetowej również ma charakter działania doraźnego, zaś wyjątkowo wysokie planowane wpływy z dywidend w 2012 roku będą czynnikiem jednorazowym - ocenia RPP.

Powinno się udać

Rada dobrze oceniła z kolei założenie wskaźników do projektu budżetu. Według niej, zarówno wzrost PKB szacowany na 2,5 proc., utrzymująca się powyżej celu inflacja, a także przychody i wydatki budżetu są tak zaplanowane, by ustawę dało się zrealizować. Ekonomiście Rady wątpią jednak, by rządowi udało się zejść z deficytem finansów publicznych poniżej trzech proc PKB, z 5,6 proc. w tym roku.

- Polityka budżetowa w Polsce, podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej, stoi przed wyzwaniem przeprowadzenia dostosowań fiskalnych niezbędnych do zachowania wiarygodności na rynkach finansowych w warunkach słabnącego i obciążonego dużą niepewnością tempa wzrostu gospodarczego. W odpowiedzi na to wyzwanie, projekt Ustawy budżetowej na rok 2012 oparty jest na konserwatywnych założeniach dotyczących kształtowania się sytuacji makroekonomicznej oraz przewiduje znaczące działania ograniczające deficyt finansów publicznych - napisała RPP w opinii.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane