• rozwiń
  • WIG20 2234.66 +0.04%
  • WIG30 2532.36 +0.04%
  • WIG 58857.38 +0.18%
  • sWIG80 11616.50 +0.39%
  • mWIG40 3761.59 +0.39%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:47

Dostosuj

RPP nie zmieniła stóp procentowych

RPP nie zmieniła stóp procentowych
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Sławomir Skrzypek, prezes NBP

Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Główna stopa referencyjna pozostanie na poziomie 6 proc. - czytamy w komunikacie. - Rada postąpiła zgodnie z oczekiwaniami rynku - komentują decyzję organu NBP analitycy.

- W ocenie Rady, w najbliższym okresie prawdopodobne jest utrzymanie się presji na wzrost wynagrodzeń. Jednak obniżające się tempo wzrostu gospodarczego i ograniczenie popytu na pracę, a także pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw będą łagodzić presję płacową - powiedział na środowej konferencji prasowej Sławomir Skrzypek, prezes NBP.

To nie zaskoczenie

Decyzja ta nie zdziwiła ekonomistów, którzy spodziewali się pozostawienia w październiku stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Do tej pory RPP podnosiła stopy czterokrotnie w 2008 roku - w styczniu, lutym, marcu i w czerwcu. W ubiegłym roku również cztery razy - w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie. Wysokość stóp procentowych podniosła się dotąd łącznie o 200 punktów bazowych.

Bez zmian

Decyzja RPP oznacza, że stopa 7-dniowych interwencji będzie wynosić nadal nie mniej niż 6 proc., stopa lombardowa 7,50 proc., redyskontowa 6,25 proc., zaś depozytowa 4,50 proc.

Pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie nie poprawia jednak sytuacji osób, które mają kredyt hipoteczny w złotych, bo stawki WIBORu czyli oprocentowania pożyczek na rynku międzybankowym ciągle rośnie.

Euro też bez zmian

Sławomir Skrzypek oświadczył, że nie zmieniło się także stanowisko Rady w sprawie wprowadzenia w Polsce euro.

Rada podtrzymuje dotychczasowe stanowisko, że powinno nastąpić to w najbliższym możliwym terminie po uzyskaniu koniecznego poparcia politycznego dla zmian w konstytucji RP i innych aktach prawnych niezbędnych do przyjęcia euro w Polsce.

Czym się zajmuje Rada?

Rada Polityki Pieniężnej jest organem Narodowego Banku Polskiego. Do jej zadań należy m.in. coroczne ustalanie polityki pieniężnej państwa i określanie stóp procentowych NBP.

W skład Rady wchodzą prezes NBP, który jest jej przewodniczącym, a także dziewięciu członków wybieranych przez prezydenta, Sejm i Senat.

eq ram//kap

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane