• rozwiń
  • WIG20 2179.53 -0.69%
  • WIG30 2471.15 -0.76%
  • WIG 57618.54 -0.70%
  • sWIG80 11589.08 -0.33%
  • mWIG40 3715.08 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

RPP nie widzi potrzeby cięcia stóp

RPP nie widzi potrzeby cięcia stóp
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 0910SLAWINSKI.avi

Zdaniem prof. Andrzeja Sławińskiego z Rady Polityki Pieniężnej, sytuacja w Polsce jest na razie na tyle korzystna, że obniżka stóp procentowych jest niepotrzebna. - RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w tym roku, najlepiej teraz - uważa z kolei minister gospodarki Waldemar Pawlak.

- Jeśli złoty osłabł, to ogólnie poziom restrykcyjności polityki pieniężnej w Polsce jest niższy niż był. Myślę, że to pogarszanie się perspektyw wzrostu wpłynie na politykę pieniężną w Polsce - stwierdził w TVN CNBC Biznes Sławiński.

Zapytany przez dziennikarza, czy w środowym lakonicznym komunikacie RPP można między wierszami wyczytać, że sytuacja w Polsce jest na tyle korzystna, że na razie nie trzeba będzie stóp procentowych obniżać, a prawdopodobieństwo podnoszenia stóp procentowych jest teraz znacznie mniejsze niż przed tygodniem, Sławiński odparł:
- W pełni się z panem zgadzam.

"Nie poszerzać spreadu"

Całkiem odmiennego zdania jest wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - RPP powinna obniżyć stopy procentowe jeszcze w tym roku, najlepiej teraz. Coraz niższe są impulsy inflacyjne, ceny ropy naftowej spadają, tańszy będzie gaz. Inflacja w Polsce była wymuszona czynnikami zewnętrznymi - powiedział.

Jak dodał, w obecnych realiach finansowych nie możemy także utrzymać zbyt dużego spreadu pomiędzy złotym a euro, jeżeli mówimy o perspektywie wejścia do strefy euro.

W środę nastąpiła skoordynowana akcja cięcia stóp procentowych przez banki centralne na świecie. Fed, EBC, BoE, Kanady, Riksbank obniżyły swoje benchmarkowe stopy procentowe o 50 pkt bazowych. [CZYTAJ WIĘCEJ]

W związku z tymi działaniami także Rada Polityki Pieniężnej zebrała się w środę wieczorem na specjalnym posiedzeniu. [CZYTAJ WIĘCEJ] Skutki tych działań Rada ma uwzględnić na najbliższym posiedzeniu decyzyjnym.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane