• rozwiń
  • WIG20 2229.56 -0.86%
  • WIG30 2526.65 -0.88%
  • WIG 58812.93 -0.56%
  • sWIG80 11579.75 -0.09%
  • mWIG40 3759.83 -0.54%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:43

Dostosuj

RPO: Przepisy nie bronią klientów przed deweloperami

RPO: Przepisy nie bronią klientów przed deweloperami
Foto: TVN24 Foto: Działania deweloperów pod lupą Rzecznika Praw Obywatelskich

- Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra infrastruktury w sprawie braku regulacji prawnych chroniących interesy klientów firm deweloperskich - wynika z komunikatu RPO.

Rzecznik zwrócił się do resortu z prośbą o wskazanie, czy prowadzone są prace legislacyjne dotyczące ustawy chroniącej interesy nabywców mieszkań. Do rzecznika napływały skargi od obywateli poszkodowanych w wyniku działań firm deweloperskich. Zażalenia dotyczyły głównie wymuszania przez deweloperów na klientach dopłat do ustalonej wcześniej ceny mieszkania, czy też rozwiązywania zawartych umów w celu ponownej sprzedaży lokali po nowej, znacznie wyższej cenie.

Deweloperzy podejmują coraz więcej działań niezgodnych z dobrymi obyczajami w celu maksymalizacji zysku. Jest to coraz powszechniejsze zjawisko, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost cen nieruchomości oraz materiałów budowlanych i kosztów robocizny, wywołany wciąż rosnącym popytem na mieszkania

Rzecznik o deweloperach

- Deweloperzy podejmują coraz więcej działań niezgodnych z dobrymi obyczajami w celu maksymalizacji zysku. Jest to coraz powszechniejsze zjawisko, zwłaszcza biorąc pod uwagę wzrost cen nieruchomości oraz materiałów budowlanych i kosztów robocizny, wywołany wciąż rosnącym popytem na mieszkania - czytamy w komunikacie.

Zdaniem RPO, konieczne jest wprowadzenie regulacji prawnych, których celem byłaby ochrona interesów obywateli będących klientami firm deweloperskich inwestujących w budowę lokali mieszkalnych. Rzecznik podkreślił, że szczególnie istotne jest określenie wzajemnych praw i obowiązków stron umowy, sposobu jej wykonania, czy też formy dokumentu.

Minister się zgodził, inicjatywy nie było

W lipcu ubiegłego roku Rzecznik zwrócił się do ówczesnego ministra budownictwa z prośbą o rozważenie podjęcia działań legislacyjnych w celu obrony praw klientów firm deweloperskich. W udzielonej RPO odpowiedzi minister budownictwa uznał, że obowiązujące przepisy nie zapewniają wystarczającej ochrony nabywcom mieszkań. Zapowiedział podjęcie inicjatywy legislacyjnej w celu stworzenia odpowiedniej ustawy zwiększającej bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Projekt miał zostać skierowany pod obrady Rady Ministrów w IV kwartale 2007 r.

mwr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane