• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

RPO: elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę

RPO: elastyczny wiek przechodzenia na emeryturę
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: RPO: Nie chcę wymusić na kobietach przechodzenia na późniejszą emeryturę

- Nie chcę wymusić na kobietach przechodzenia na późniejszą emeryturę. Wiek zakończenia pracy zawodowej powinnen być elastyczny - powiedział w TVN CNBC Biznes Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski.

- Jeśli ktoś uzbierał odpowiedni fundusz i chce przejść na emeryturę wcześniej powinien mieć taką możliwość - powiedział Kochanowski. Zaznaczył, że w Polsce mamy niski poziom aktywności zawodowej. - W porównaniu z innymi krajami wcześniej przechodzimy na emeryturę. Niebawem może dojść do sytuacji, w której będziemy rozmawiać o emeryturze minimalnej i dopłatach ze strony państwa - mówił. Rzecznik chce przyspieszyć proces wydłużenia wieku emerytalnego. - Spodziewam się, że Trybunał przychyli się do mojej propozycji. O tym, ile trzeba będzie mieć lat, by przejść na emeryturę orzekną posłowie. To może być 65 a może 62 lata - tłumaczył Kochanowski.

Rzecznik chce spotkać się z premierem, by porozmawiać z nim o emeryturach a także reformie KRUS. - Być może do spotkania dojdzie jeszcze w tym tygodniu - powiedział.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył wczoraj do Trybunału Konstytucyjnego przepisy różnicujące wiek emerytalny kobiet i mężczyzn. Według Janusza Kochanowskiego, wiek emerytalny powinien być równy dla obu płci. Z kolei Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz uważa, że decyzja rzecznika ma charakter polityczny. - To trzeba uregulować za pomocą dialogu społecznego - twierdzi szef związkowców.

mpj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane