• rozwiń
  • WIG20 2303.31 -1.19%
  • WIG30 2649.09 -1.03%
  • WIG 59480.64 -0.87%
  • sWIG80 11638.94 +0.08%
  • mWIG40 4036.65 -0.19%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

RPO: Deweloperzy wymuszają dodatkowe opłaty

RPO: Deweloperzy wymuszają dodatkowe opłaty
Foto: TVN24.pl Foto: RPO chce lepszej ochrony klientów firm deweloperskich

Deweloperzy wymuszają na klientach dopłaty do ustalonej ceny w celu sprzedaży mieszkań po znacznie wyższej cenie - twierdzi RPO Janusz Kochanowski. Dziś zaapelował do ministra budownictwa o zajęcie się tym problemem.

- Pojawił się problem braku regulacji prawnych, których celem byłoby zapewnienie ochrony interesów obywateli będących klientami firm deweloperskich - napisał RPO w liście do ministra budownictwa Andrzeja Aumillera. Jak wyjaśnił rzecznik, powszechną praktyką jest żądanie dopłaty do ustalonej ceny nieruchomości lub rozwiązywanie umów i zawieranie nowych opiewających na znacznie wyższą kwotę.

Kochanowski podkreśla w liście, że problem ten zyskał obecnie na aktualności z powodu wzrostu cen nieruchomości, materiałów budowlanych i kosztów robocizny, wywołanym rosnącym popytem na mieszkania. RPO uważa, że przepisy zbyt słabo chronią interesy klientów firm deweloperskich.

Chodzi m.in. o wzory umów stosowanych przez deweloperów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już w 2003 r. zwrócił uwagę, iż w obrocie deweloperskim stosowanych jest cała gama takich wzorów. Zastrzeżenia budzą zwłaszcza wzajemne prawa i obowiązki stron umowy oraz ustalanie ceny przedmiotu umowy.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane