• rozwiń
  • WIG20 2286.46 -0.60%
  • WIG30 2629.28 -0.57%
  • WIG 59092.01 -0.48%
  • sWIG80 11610.11 +0.08%
  • mWIG40 4032.87 -0.30%

Ostatnia aktualizacja: 2019-06-14 17:15

Dostosuj

RPA na granicy recesji przez strajk w kopalniach platyny

RPA na granicy recesji przez strajk w kopalniach platyny
Foto: CC BY SA Wikipedia/ Rob Lavinsky / iRocks.com Foto: RPA ma największe złoża platyny na świecie

W Republice Południowej Afryki już piąty miesiąc trwa strajk w trzech największych kopalniach platyny. Gospodarka kraju, który jest największym na świecie producentem tego metalu, stoi na granicy recesji.

Gospodarka RPA skurczyła się w I kwartale b.r. po raz pierwszy od 2009 roku. Drugi z rzędu kwartał z ujemnym wzrostem wskazywałby na recesję.

Zamknięte kopalnie

Na kryzys wpływa niewątpliwie najdłuższy w historii kraju strajk 70 tys. górników, którzy domagają się wyższych płac. Od stycznia nie pracują kopalnie w Prowincji Północno-Zachodniej należące do firm Lonmin, Anglo American Platinum i Impala. A RPA jest największym producentem platyny na świecie.

W 2012 roku w serii strajków i gwałtownych protestów w kopalniach w Prowincji Północno-Zachodniej zginęło 45 osób. Dochodziło m.in. do starć między strajkującymi a górnikami niebiorącymi udziału w akcji protestacyjnej oraz między członkami AMCU i Krajowego Związku Górników (NUM).

Trudne decyzje

Bank Rezerw RPA stoi w obliczu trudnych decyzji w związku z rosnącymi cenami konsumpcyjnymi i słabym wzrostem gospodarczym. "Perspektywa inflacji uległa pogorszeniu i oczekuje się, że pozostanie ona poza naszym celem przez dłuższy czas" - poinformował bank we wtorek.

Bank, który podniósł stopy procentowe w styczniu po raz pierwszy od ponad pięciu lat, pozostawił referencyjną stopę procentową na niezmienionym poziomie 5.5 proc. obawiając się wzrostu inflacji.

Ceny konsumpcyjne podskoczyły w kwietniu o 6,1 proc, przekraczając 6 proc. limit, który jest celem banku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane