• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

"Rozwój podkatowickiego lotniska to podstawa"

Kluczowy dla rozwoju Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice plan stworzy polsko-francuskie konsorcjum. Już dziś port jest jednym z najszybciej rozwijającym się w Europie.

Plan generalny będzie zawierać zarówno ocenę obecnego stanu lotniska, jak i prognozy na przyszłość i związane z nimi potrzeby rozwojowe. - Plan generalny to kluczowy dokument, bez którego niemożliwy byłby rozwój lotniska. To także podstawa ubiegania się o środki na niezbędne inwestycje, które chcemy pozyskać m.in. z funduszy unijnych – powiedział rzecznik lotniska Cezary Orzech.

Bilans kosztów i korzyści
Dokument określi zakres i koszty potrzebnych inwestycji oraz stopień oddziaływania portu na środowisko. Określi również wszelkie wymogi infrastrukturalne, jakie musi spełnić lotnisko, aby sprostać rosnącemu wciąż zapotrzebowaniu. Badane będą też korzyści, jakie region ma z funkcjonowania portu.

Konsorcjum, na którego czele stoi francuska firma Egis Avia, przygotuje plan na 25 lat. Za ten kluczowy dla rozwoju portu dokument władze lotniska zapłacą 730 tys. zł.

Europejski pionier
Lotnisko w podkatowickich Pyrzowicach należało w ostatnich latach do najszybciej rozwijających się w Europie. Prognozy mówią o dalszym wzroście ruchu lotniczego. Według wcześniejszych wyliczeń, dalsza rozbudowa portu ma kosztować około pół miliarda złotych. Prawie 40 proc. tej kwoty - nawet 50 mln euro - może być sfinansowane z funduszy unijnych. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na wybudowanie drugiego pasa startowego. Ponadto powstać ma nowy terminal pasażerski - istniejący, choć dopiero co oddany do użytku po kolejnej rozbudowie, szybko przestanie wystarczać. Władze lotniska chcą też zmodernizować drogi do kołowania i płyty postojowe dla samolotów.

Według optymistycznych szacunków, przed Euro 2012 podkatowickie lotnisko będzie w stanie odprawić nawet 9 mln pasażerów rocznie. W tym roku ich liczba ma przekroczyć dwa miliony, a w 2009 r. – trzy. Pod względem liczby odprawianych rocznie pasażerów lotnisko w Pyrzowicach jest obecnie trzecim w Polsce portem, po warszawskim Okęciu i podkrakowskich Balicach.

Rządowy program rozwoju lotnisk zakłada przekazanie polskim portom ok. 380 mln euro do 2013 r.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane