• rozwiń
  • WIG20 2161.63 +0.32%
  • WIG30 2447.49 +0.31%
  • WIG 57032.14 +0.44%
  • sWIG80 11481.40 +0.26%
  • mWIG40 3643.77 +0.63%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:14

Dostosuj

Rozwój, ale ekologicznie

Rozwój, ale ekologicznie
Foto: TVN24 Foto: Polska delegacja po Radzie Europy

Unia Europejska uwzględniła postulaty Polski opracowując ambitne cele w walce ze zmianami klimatycznymi - uznał premier Donald Tusk na szczycie UE w Brukseli. - Wiele krajów, nie tylko rozwijających się, uważa, że ograniczanie emisji dwutlenku węgla nie może godzić w cele gospodarcze - dodał minister finansów Jacek Rostowski.

- Ograniczyliśmy zagrożenia płynące z faktu, że chcemy zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i produkcję energochłonną. Nie chcemy płacić za to zbyt dużej ceny - powiedział premier po zakończeniu szczytu, poświęconego przede wszystkim energii i walce z globalnym

Ograniczyliśmy zagrożenia płynące z faktu, że chcemy zmniejszyć emisje dwutlenku węgla i produkcję energochłonną. Nie chcemy płacić za to zbyt dużej ceny

tusk o co2

ociepleniem klimatu. Jacek Rostowski dodał, że w tej sprawie powinna być spójność społeczno-gospodarcza polegająca na tym, by ograniczanie emisji CO2 nie odbywało się kosztem tych państw, których gospodarki w dużym stopniu zależą od sektorów energochłonnych.

- Każde państwo musi być trochę specyficznie traktowane, jeśli chodzi o dojście do tych celów - uzasadniał szef polskiego rządu. Jego zdaniem, dzięki zapisom we wnioskach końcowych ze szczytu, unijny plan zmniejszenia o 20 proc. emisji CO2 do 2020 roku, a także zwiększenia udziału energii odnawialnej o 20 proc., będzie realizowany z uwzględnieniem potrzeb rozwijającej się polskiej gospodarki.

Europa chce być solidarna

Przywódcy UE zebrani w czwartek i piątek na szczycie w Brukseli potwierdzili, że redukcja emisji dwutlenku węgla - gazu, który odpowiada za zmiany klimatyczne na Ziemi - nie może być hamulcem rozwoju gospodarczego.

Polska postulowała wprowadzenie mieszanego systemu przydziału uprawnień, w przeważającej części opartego na uprawnieniach przyznawanych bezpłatnie.

Wnioski końcowe szczytu głoszą, że rozdział ciężaru realizacji wspólnych celów pomiędzy kraje członkowskie ma być przejrzysty, oparty na zasadzie wydajności ekonomicznej, a także "jasny i oparty na zasadzie solidarności między krajami członkowskimi". Powinien także wziąć pod uwagę różny punkt startu krajów członkowskich, różne okoliczności, potencjał, a także dotychczasowe osiągnięcia w redukcji emisji CO2, o co apelowała Polska.

Ostateczne porozumienie w sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego nastąpi najpóźniej wiosną przyszłego roku. UE jest pod presją czasu, bowiem tyka zegar międzynarodowych negocjacji w sprawie przeciwdziałania zmianom klimatycznym po roku 2012, kiedy przestanie obowiązywać protokół z Kioto.

Wolny przepływ informacji finansowych

Minister finansów Jacek Rostowski za duży sukces ustaleń Rady Europy uznał także przychylenie się do postulatów Polski, aby wprowadzić równowagę w wymianie informacji między organami nadzorczymi krajów macierzystych spółek i krajów goszczących. Wyjaśnił, że w krajach takich jak Polska, w których są oddziały czy spółki-córki zagranicznych koncernów, polski nadzór finansowy powinien wiedzieć, co się dzieje w centrali
- Takie zapisy to nowość. Chodzi o to, aby informacje, które my musimy przesyłać do nadzorców np. we Włoszech, były zrównoważone w pełni informacjami, które oni nam przekazują.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane