• rozwiń
  • WIG20 2187.89 -0.22%
  • WIG30 2488.86 -0.15%
  • WIG 58018.51 +0.07%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3805.80 +0.24%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:18

Dostosuj

Rozwiązali problem z Dreamlinerem. I znaleźli kolejny

Rozwiązali problem z Dreamlinerem. I znaleźli kolejny
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Dreamliner wreszcie poleci?

Dreamliner wciąż uziemiony. Choć legendarna już maszyna miała być gotowa dwa lata temu, inżynierowie Boeinga natrafiają na coraz to nowe problemy techniczne, które nie pozwalają się jej wzbić się w powietrze. Największą usterkę, co prawda właśnie naprawiono, ale przy okazji wykryto kolejną, mniejszą. Mimo to Dreamliner ma polecieć jeszcze w tym roku.

W czasie czerwcowych testów wytrzymałościowych Dreamlinera okazało się, że kadłub jest zbyt mało wytrzymały w miejscu, gdzie łączą się z nim skrzydła. Problem ten odsunął dziewiczy lot maszyny o kilka miesięcy.

W czwartek przedstawiciele Boeinga z dumą odtrąbili, że problem usunięto i Dreamliner odbędzie swój pierwszy testowy lot jeszcze w tym roku - 22 grudnia.

Łyżkę dziegciu do beczki miodu dołożyli jednak dziennikarze "The New York Times'a", którzy dotarli do wewnętrznych dokumentów firmy. Wynika z nich, że przy szukaniu rozwiązania problemu z kadłubem, inżynierowie Boeinga natrafili na kolejny słaby punkt konstrukcji.

Niebezpieczne pręty

Tym razem chodzi o metalowe pręty znajdujące się w skrzydłach Dreamlinera, które przy zmianie temperatury zmieniają objętość, powodując pękanie otaczającego je materiału. Kłopot ten wykryto w jednym z sześciu testowych egzemplarzy Dreamlinera. Nie wiadomo, czy występuje on także w pięciu pozostałych.

Przedstawiciele Boeinga zapewniają, że problem nie wpływa na bezpieczeństwo Dreamlinera, i przełożenie dziwiczego lotu po raz kolejny nie będzie konieczne.

W sumie jednak dostawy Dreamlinera są już opóźnione o dwa lata. Dreamliner ma być pierwszym wielkim samolotem pasażerskim, który będzie zbudowany głównie z materiałów kompozytowych, a nie z aluminium, co ma zmniejszyć jego zużycie paliwa. Boeing liczył, że maszyna powtórzy sukces legendarnego Jumbo Jeta, podbijając podniebne trasy. Na razie jednak przegrywa pojedynek z europejskim konkurentem, produkującym Airbusy.

bgr/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane