• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Rozszerzenie Unii pomogło walczyć z kryzysem"

Polska jest motorem wzrostu w Unii Europejskiej, a jej gospodarka wzmacnia się od czasu członkostwa - ocenił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Guenter Verheugen występując w Krynicy. Polityka uhonorowano nagrodą specjalną XIX Forum Ekonomicznego.

- Przystąpienie nowych krajów do Unii Europejskiej pomogło nam również w trakcie wciąż toczącego się kryzysu gospodarczego - powiedział Verheugen. Zauważył, że gospodarka nie jest już w fazie głębokiego spadku, ale stabilizuje się.

- Niektóre z krajów członkowskich, które mają zdrową polityką makroekonomiczną, są w znacznie lepszej kondycji niż inne - podkreślił. Do tych pierwszych zaliczył Polskę, a także Czechy, Słowację i Słowenię.

Zdaniem Verheugena, trudności krajów regionu takich jak Łotwa, Bułgaria czy Węgry są efektem połączenia "uderzenia kryzysu i braku reform strukturalnych". - Siła Polski służy też innym krajom członkowskim - zauważył wiceprzewodniczący KE.

Podkreślił, że będąc w UE kraje lepiej radzą sobie z kryzysem niż każde z osobna, ze względu na wspólny rynek i koordynację działań antykryzysowych. - Cieszymy się, że mamy jasny, paneuropejski pogląd, jak regulować rynki finansowe - powiedział Verheugen.

Odrobiliśmy pracę domową, a kryzys pokazuje, że integracja pomaga pokonywać trudności i jest rozwiązaniem, a nie problemem - zaakcentował polityk.


Forum Ekonomiczne w Krynicy trwało od środy; zgromadziło ponad 900 panelistów i 2 tys. gości, głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas debat ekonomiści i politycy zastanawiali się m.in. nad przyszłością świata, a zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej po kryzysie gospodarczym.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane