• rozwiń

Rozczarowujące dane. Aktywność w polskim przemyśle najniższa od 11 miesięcy

Rozczarowujące dane. Aktywność w polskim przemyśle najniższa od 11 miesięcy
Foto: sxc.hu Foto: Wzkaźnik PMI dla Polski wyniósł w maju 50,8 pkt

Wskaźnik PMI, aktywności w przemyśle dla Polski w maju 2014 roku spadł do 50,8 pkt z 52,0 pkt w kwietniu - podał HSBC w poniedziałkowym komunikacie, omawiającym wyniki badania przeprowadzonego przez firmę Markit. To trzeci z rzędu miesiąc spadku PMI.

Autorzy badania zwracają uwagę, że majowy odczyt jest najniższy w obecnej 11-miesięcznej serii odczytów powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.

"Polski sektor wytwórczy zbliżył się do stagnacji w maju" - czytamy w komunikacie HSBC.

Kilka powodów

W raporcie podano, że "spadek PMI jest odzwierciedlony w trzech głównych składnikach, czyli nowych zamówieniach, produkcji i zatrudnieniu, których kontrybucja była słabsza niż w kwietniu, ale wciąż dodatnia".

Wśród głównych przyczyn spadku PMI wskazano spadek eksportu, który zaważył na nowych zamówieniach, a także czwarty z rzędu spadek kosztów produkcji.

Indeks PMI obrazuje koniunkturę w całej gospodarce. Tworzy się go ankietując menadżerów z danej branży, którzy oceniają sytuację rynkową pod kątem nowych zamówień, poziomu zatrudnienia, czy poziomu produkcji.

Indeks PMI odzwierciedla momenty ożywienia i załamania gospodarki związane z cyklem koniunkturalnym. Indeks PMI wynoszący 50 i więcej oznacza rozwój danego sektora.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane