• rozwiń

Roubini jednak wieszczy drugie dno

Roubini jednak wieszczy drugie dno
Foto: wikipedia/Kjetil-Ree Foto: Roubini: ryzyko drugiej fali recesji w strefie euro jest większe niz 50 proc.

Ryzyko wystąpienia ponownej recesji w strefie euro jest wyższe niż 50 procent - powiedział w telewizji CNBC Nouriel Roubini. Znany ekonomista uważa, że restrukturyzacja długu Grecji jest nieunikniona - a strefie euro zagraża w najlepszym wypadku stagnacja.

Zdaniem ekonomisty, który przewidział obecny kryzys finansowy i stąd zwany jest Dr Zagłada, rządy 16 państw strefy euro popełniają teraz duży błąd, tnąc wydatki.

- Według mnie ryzyko recesji o drugim dnie jest teraz największe w strefie euro. Mówię tu o kryzysie na rynku długu państw - jest on poważny i wywołuje wstrząs na rynkach. Spodziewam się zapaści w gospodarce.

- Uważam, że ryzyko drugiej fali recesji w eurolandzie przekracza 50 procent. MFW szacuje, że w tym roku PKB strefy euro urośnie tylko 0,8 procent, według mnie to może być zero - dodał.

USA też w tarapatach

Roubini widzi także czarne chmury nad amerykańską gospodarką. Spodziewa się co prawda, że Stany Zjednoczone unikną drugiej fali recesji - ale dodaje od razu, że kraj czeka znaczne spowolnienie wzrostu gospodarczego. Nową normą dla amerykańskiego PKB ma być - według Roubiniego - wzrost niższy niż 2 procent.

- Według mnie Stany Zjednoczone unikną recesji o dwóch dnach, ale w drugiej połowie roku wzrost gospodarczy nie przekroczy 2 procent. Będziemy mieć do czynienia z niskim wzrostem, wysokim bezrobociem, spadającymi cenami nieruchomości, rosnącym deficytem budżetowym i rosnącymi stratami w sektorze finansowym. Dlatego nie potrzebujemy drugiej recesji, by prognozy gospodarcze były złe.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane