• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosyjski oligarcha wyciąga ręce po stocznię

Rosyjski miliarder Roman Abramowicz może zostać wkrótce współwłaścicielem Huty Częstochowa i Stoczni Gdańsk. To efekt konsolidacji na światowym rynku stali. W wyniku transakcji negocjowanej między koncernem Abramowicza a Donbasem może powstać piąty co do wielkości koncern metalurgiczny na świecie, o wartości 50 mld dolarów.

Roman Abramowicz finalizuje rozmowy o połączeniu koncernu Jewraz (Evraz Group) z ukraińskim Związkiem Przemysłowym Donbasu – podał rosyjski dziennik „Kommiersant”, powołując się na „dobrze poinformowane źródła”.

Jeśli dojdzie do zamknięcia tej transakcji, powstanie piąty co do wielkości stalowy koncern na świecie o wartości rynkowej 50 mld dol. To wprawdzie o 44 mld dol. mniej od giganta ArcelorMittal, należacego do hinduskiego potentata Lakshmi Mittala, ale jego powstanie może poważnie ograniczyć swobodę ruchu stalowego magnata w Rosji i na Ukrainie.

Dwaj gracze

Jewraz to jeden z największych rosyjskich koncernów metalurgicznych, działający też w telekomunikacji, a nawet rolnictwie. Roman Abramowicz ma w nim ponad 36-procentowy pakiet akcji i jest największym udziałowcem.

W tranksakcji między Jewrazem a ISD, czyli ukraińskim Donbasem doradza szwajcarski bank inwestycyjny Credit Suisse.

- Dzisiaj wśród 30 największych stalowych firm świata cały czas ktoś z kimś rozmawia o konsolidacji - skomentował doniesienia "Kommersanta" przedstawiciel Donbasu w odpowiedzi na pytanie o pogłoski dotyczące transakcji.

– My dzisiaj rozmawiamy i z Jewrazem, i z Mittalem, i z NLMK Nowolipieck – mówi Aleksander Pilipienko, wiceprezes Grupy Przemysłowej zarządzającej hutami Donbasu.

Ale zdaniem analityków, Jewraz jest już bliski przejęcia Donbasu.

Polska stal w rękach Abramowicza

Abramowicz poprzez transakcję wszedłby pośrednio w posiadanie Huty Częstochowa i 12 związanych z nią spółek oraz Stoczni Gdańsk. Związek Przemysłowy Donbasu od 2005 roku jest w Polsce właścicielem dwóch dużych zakładów, natomiast spółka ISD Polska kupiła Stocznię Gdańsk.

ISD już od dłuższego czasu dążył do konsolidacji, a Jewraz jest już koncernem globalnym. Związek Przemysłowy Donbasu ostatnio dużo zainwestował w modernizację branży metalurgicznej.

lad ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane