• rozwiń
  • WIG20 2170.88 -1.08%
  • WIG30 2463.37 -1.07%
  • WIG 57434.73 -1.02%
  • sWIG80 11584.46 -0.37%
  • mWIG40 3714.48 -0.94%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:56

Dostosuj

Rosyjski minister: nie ograniczymy handlu z Europą

Rosyjski minister: nie ograniczymy handlu z Europą
Foto: shutterstock.com Foto: Szef resortu gospodarki przyznał, że sytuacja polityczna ma niekorzystny wpływ na kontakty gospodarcze z Europą

Rosyjski minister rozwoju gospodarczego Aleksiej Ulukajew powiedział we wtorek w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że Rosja nie zamierza ograniczać kontaktów handlowych z Europą na rzecz handlu z Chinami. Przyznał, że Rosja odczuwa skutki sankcji.

- Nigdy nie popierałem pomysłu, by porzucić Europę na rzecz Chin - powiedział Ulukajew.

Brak równowagi

Jak wyjaśnił, Rosja chce jedynie "przezwyciężyć brak równowagi". Obroty handlowe Rosji z Europą wynoszą 430 mld dolarów, a z Chinami 90 mld dolarów - powiedział rosyjski minister. - Rozszerzymy nasz handel z Chinami, ale nie będziemy ograniczać wymiany z Europą - zapewnił.

- Niemcy są naszym największym partnerem gospodarczym; doceniamy działalność niemieckich firm w Rosji, na przykład w branży motoryzacyjnej i w sektorze energetycznym - powiedział Ulukajew.

Szef resortu gospodarki przyznał, że sytuacja polityczna ma niekorzystny wpływ na kontakty gospodarcze z Europą. - Odczuwamy skutki sankcji - powiedział w rozmowie z "FAZ". Wśród negatywnych zjawisk trapiących rosyjską gospodarkę wymienił ograniczony dostęp do rynku kapitałowego, odpływ kapitału, niekorzystny kurs wymiany i inflację. - Próbujemy tłumaczyć naszym partnerom, że sankcje mają negatywny wpływ na wszystkich. Także w Niemczech część gospodarki ucierpiała - powiedział.

Realista Putin

Pytany o projekt ustawy przewidującej możliwość konfiskaty majątku zagranicznych firm w Rosji, Ulukajew podkreślił, że sam publicznie ocenił ten pomysł jako "kontrproduktywny" i zniechęcający zagranicznych inwestorów. Zaznaczył, że prace w parlamencie nad tym projektem zostały po pierwszym czytaniu wstrzymane. - Mam nadzieję, że ten projekt nie ma przyszłości - ocenił.

Ulukajew powiedział, że prezydent Władimir Putin jest w sprawach ekonomicznych "realistą". - Putin bardzo dobrze rozumie obecną sytuację. Słucha rad ekonomistów, także moich - podkreślił.

Ulukajew wygłosi wieczorem w Stuttgarcie wykład o perspektywach relacji gospodarczych niemiecko-rosyjskich.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane