• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rosyjski minister: nie ma porozumienia z Iranem w sprawie barteru

Rosyjski minister: nie ma porozumienia z Iranem w sprawie barteru
Foto: sxc.hu Foto: Doniesienia o ewentualnej umowie budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych

Rosja i Iran nie osiągnęły porozumienia w sprawie umowy barterowej, na mocy której byłaby możliwa wymiana irańskiej ropy naftowej na rosyjskie produkty i sprzęt - poinformował w piątek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak.

- Nie osiągnęliśmy ostatecznego porozumienia - powiedział Nowak dziennikarzom po spotkaniu w Moskwie z irańskim ministrem ds. ropy naftowej Bijanem Namdarem Zanganehem. Wyraził przy tym nadzieję, że umowa taka mogłaby zostać wypracowana na międzyrządowych spotkaniach na jesieni.

Bez postępów

W kwietniu agencja Reutera informowała, ze Iran i Rosja poczyniły postęp w kwestii porozumienia się odnośnie do umowy, której wartość mogłaby wynieść nawet do 20 miliardów dolarów. Na mocy umowy Rosja miałaby kupować od Iranu do 500 tysięcy baryłek ropy dziennie, w zamian Teheran otrzymałby towary i sprzęt.

Teheran, który uważa, że Iran i Rosja są rywalami na rynku energetycznym, ocenił wówczas, że są małe szanse na osiągnięcie takiej umowy.

Na początku roku media informowały, że w przypadku osiągnięcia porozumienia na linii Moskwa-Teheran eksport irańskiej ropy zwiększyłby się o 50 proc. i zapewnił wsparcie gospodarki. Na razie nieznane są szczegóły rosyjskich propozycji, ani jakie towary byłyby wymieniane na surowiec.

Doniesienia o ewentualnej umowie budzą zaniepokojenie Stanów Zjednoczonych. W styczniu Biały Dom oświadczył, że taka umowa mogłaby pociągnąć za sobą sankcje USA.

Amerykańskie i europejskie sankcje doprowadziły do obniżenia eksportu irańskiej ropy. Zachód obawia się, że pieniądze ze sprzedaży surowców naturalnych będą wykorzystywane do kontynuowania irańskiego programu nuklearnego, a w konsekwencji do produkcji broni atomowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane