• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: Rosja

Rosyjski miliarder kupił niemiecki tor Formuły 1

Rosyjski miliarder kupił niemiecki tor Formuły 1
Foto: nuerburgring.de Foto: Tak z lotu ptaka wygląda fragment toru wyścigowego Nürburgring

Wiktor Kharitonin kupił większościowy udział w niemieckim torze wyścigowym Nürburgring. Przez fantów motoryzacji tor określany jest jako "ring". Wszystko przez olbrzymią liczbę zakrętów i pułapek, co czyni go jednym z najtrudniejszych i najbardziej wymagających na świecie.

Wiktor Kharitonin gigantyczny majątek zawdzięcza działalności w branży farmaceutycznej. Według amerykańskiego magazynu Forbes jego aktywa są warte miliard dolarów. Miliarder znany jest ze współpracy m.in. z Romanem Abramowiczem - właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea.

Inwestycja

Fani motoryzacji liczą, że wraz z nowym właścicielem skończą się problemy finansowe toru. Poprzedni właściciele nie byli w stanie spłacić raty w wysokości 5 mln euro. Całe zadłużenie wynosi 77 mln euro.

Nowy właściciel odmówił komentarza w sprawie kupna toru, ale tą informację potwierdził rzecznik dotychczasowego zarządcy Nürburgring. Stwierdził on, że "sprzedaż to dobry sygnał dla operatorów, klientów i pracowników".

Problemy

Trasa wyścigowa powstała w 1927 roku. Przez wiele lat odbywały się tam najważniejsze imprezy motoryzacyjne świata, w tym wyścigi Formuły 1, Grand Prix Niemiec i Europy. Od 2012 roku tor zmaga się z problemami finansowymi. W kolejnym roku został wystawiony na sprzedaż za około 132 mln euro.

W marcu 2014 został kupiony wraz z otaczającą go infrastrukturą przez amerykańską spółkę. Inwestor zachował dotychczasowy charakter toru, który jest dostępny nie tylko na zawody, ale i dla każdego kierowcy za opłatą. Teraz większościowy pakiet przejął rosyjski miliarder.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane