• rozwiń

Temat: Chiny. Gospodarka

Rosyjski gaz zrewolucjonizuje chiński rynek. Spodziewany trzykrotny wzrost sprzedaży

Rosyjski gaz zrewolucjonizuje chiński rynek. Spodziewany trzykrotny wzrost sprzedaży
Foto: Flickr (CC BY-SA 2.0)/ JanChr Foto: Rosja i Chiny podpisały 30-letni kontrakt w połowie maja

Chiński Holding Gazowy, który dostarcza gaz do 237 miast w Chinach, planuje trzykrotny wzrost sprzedaży sprzedaży tego surowca do 2020 roku. Będzie to nawet 30 mld metrów sześciennych gazu. Wszystko dlatego, że Chińczycy zaczynają import gazu ziemnego z Rosji. - Czekam na gwałtowny wzrost sprzedaży - powiedział dyrektor generalny holdingu Liu Minghui.

W zakończonym 31 marca roku rozliczeniowym firma sprzedała 8 mld metrów sześciennych gazu ziemnego. W 2015 roku planuje sprzedać 10 mld metrów, a w 2016 roku 12 mld.

Kontrakt na dekady

Wiele chińskich firm czeka już na możliwość korzystania z wynegocjowanego w maju przez Pekin i Moskwę w kontraktu na import gazu. Błękitne paliwo ma zacząć płynąć do Chin już w 2018 roku.

Wzrost sprzedaży gazu w Chinach wzrośnie znacząco przez rządowe działania na rzecz ograniczenia spalania węgla. Władze w Pekinie zachęcają do korzystania z gazu, aby poprawić pogarszającą się jakość powietrza.

Rosyjski Gazprom i chiński koncern CNPC podpisały w połowie maja w Szanghaju kontrakt na dostawę gazu z Rosji do Chin. Dokument dotyczy dostaw 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie przez 30 lat. Kontrakt podpisano w obecności prezydentów Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane