• rozwiń
  • WIG20 2161.38 +0.31%
  • WIG30 2447.81 +0.32%
  • WIG 57049.10 +0.47%
  • sWIG80 11485.28 +0.30%
  • mWIG40 3644.33 +0.65%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 15:58

Dostosuj

Rosyjski gaz popłynie przez Słowenię

Rosja i Słowenia zawarły porozumienie dotyczące budowy Gazociągu Południowego (South Stream). Dzięki umowie podpisanej w Moskwie rosyjski gaz ma być tłoczony do Europy Południowej i Środkowej przez Morze Czarne - z pominięciem Ukrainy.

South Stream staje się rzeczywiście (gazociągiem) ogólnoeuropejskim, wielkim projektem energetycznym. Podpisaliśmy dzisiaj ostatnią z umów z europejskimi partnerami, które są konieczne do urzeczywistnienia tego przedsięwzięcia

Władimir Putin

Umowę o gazowej współpracy podpisali rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko i słoweński minister gospodarki Matej Lahovnik.

W spotkaniu uczestniczyli też premierzy obu państw - Władimir Putin i Borut Pahor.

Putin zadowolony

- South Stream staje się rzeczywiście (gazociągiem) ogólnoeuropejskim, wielkim projektem energetycznym. Podpisaliśmy dzisiaj ostatnią z umów z europejskimi partnerami, które są konieczne do urzeczywistnienia tego przedsięwzięcia - oświadczył wyraźnie zadowolony Putin.

Projektowana przez rosyjski Gazprom i włoski koncern Eni rura ma dostarczać gaz z Rosji przede wszystkim do Włoch. W inwestycji będą uczestniczyły również Bułgaria, Serbia, Węgry, Grecja i - ewentualnie - Austria. Ta ostatnia nie podpisała jeszcze porozumienia międzyrządowego z Rosją w tej sprawie. Rosyjscy analitycy uważają jednak, że jest to tylko kwestia czasu.

Dwie nitki

Gazociąg ma prowadzić z Rosji po dnie Morza Czarnego do Bułgarii, gdzie podzieli się na dwie nitki: północną - do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową - do Włoch przez Grecję. Jego przepustowość wyniesie 63 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

Koszty budowy gazociągu szacuje się na 20 mld euro. Jego podwodny odcinek będzie liczył 900 kilometrów. Gazprom chce oddać South Stream do użytku przed końcem 2015 roku.

kj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane