• rozwiń

Rosyjski bank centralny kupił złoto za miliard dolarów

Rosyjski bank centralny kupił złoto za miliard dolarów
Foto: TVN24 Foto: Tona złota trafiła do Banku Rosji

Rosyjskie ministerstwo finansów sprzedało Bankowi Centralnemu Rosji 30 ton złota za 1 mld dolarów - poinformowała agencja Associated Press, powołując się na przedstawiciela władz w Moskwie. Ten ruch ma pomóc złagodzić obecny kryzys budżetowy.

Ministerstwo finansów przewiduje, że tegoroczna przewaga wydatków państwa nad jego dochodami wyniesie około 7,3 proc. produktu krajowego brutto.

Jest to pierwsza od czasu upadku ZSRR większa sprzedaż złota z rosyjskich zasobów państwowych. Rosja przeżywa obecnie najpoważniejszy od dekady kryzys finansowy.

Kupili, żeby sprzedawać?

Jak powiedział AP zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa finansów, transakcję w sprawie złota uzgodniono w ubiegłym tygodniu. Nie ujawnił, co bank centralny zamierza zrobić z nabytym kruszcem, ale minister finansów Aleksiej Kudrin oświadczył w październiku, że rząd rozważa sprzedawanie złota na rynkach międzynarodowych w celu zasilenia budżetu.

Analitycy nie są pewni, czy Bank Centralny Rosji sprzeda kruszec dalej, czy też zatrzyma go jako rezerwę - zaznacza AP. Ceny złota osiągają obecnie nienotowane w historii poziomy.

Według banku centralnego, rosyjskie rezerwy walut i złota - trzecie największe w świecie - miały 11 grudnia wartość 443,7 mld dolarów. Zapas złota wynosił 1 grudnia 613 ton i był wart 23 mld dolarów.

bgr//kwj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane