• rozwiń
  • WIG20 2235.52 -0.59%
  • WIG30 2531.97 -0.67%
  • WIG 58816.98 -0.55%
  • sWIG80 11572.11 -0.16%
  • mWIG40 3758.82 -0.57%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rosyjska rura przetnie Bułgarię

Energetyczne kontrakty o wartości ponad 5,3 mld euro podpisali podczas wizyty Władimira Putina w Sofii przedstawiciele Bułgarii i Rosji. Wśród podpisanych porozumień jest to najważniejsze - projekt gazociągu po dnie Morza Czarnego - South Stream.

Negocjacja szczegółów South Stream trwała do ostatnich chwil przed podpisaniem, ale Rosja przekonała w końcu Bułgarię, że kontrakt będzie się jej opłacał. Koszt budowy bułgarskiego odcinka gazociągu wyniesie ok. 1,4 mld euro, a po zakończeniu inwestycji Bułgaria będzie otrzymywać rocznie ok. 300 mln dolarów tytułem opłat tranzytowych. Surowiec popłynie przez Bułgarię do Europy Środkowej oraz na Bałkany, a stamtąd do Włoch.

Władimir Putin nie ukrywał zadowolenia z finalizacji rozmów: - Rozszerzenie sieci gazociągów zwiększy stabilność dostaw i bezpieczeństwo europejskich użytkowników rosyjskiego gazu - podkreślił dodając, że "w krajach europejskich toczy się ostra walka o to, by infrastruktura gazowa przebiegała przez ich terytorium. Gwarantuje to nie tylko wzrost ich znaczenia w Europie, lecz przynosi wpływy z tytułu opłat za tranzyt".

Rosyjska energia atomowa

W Sofii podpisano również umowę o projektowaniu, budowie i dostarczeniu wyposażenia dla drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene. Wartość tego kontraktu wynosi 3,9 mld euro. Putin poinformował, że środki te są wydzielone w budżecie Rosyjskiej Federacji: - W razie potrzeby możemy udostępnić je Bułgarii - podkreślił.

Czwarte ważne porozumienie zawarły ministerstwa transportu w sprawie ustanowienia połączenia promowego między Warną i rosyjskim portem Kawkaz w Cieśninie Kerczeńskiej. Bułgaria i Rosja podpisały również porozumienie o imporcie przez Rosję zużytego paliwa jądrowego.

mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane