• rozwiń
  • WIG20 2184.24 -1.04%
  • WIG30 2480.05 -1.17%
  • WIG 57772.27 -1.15%
  • sWIG80 11600.64 -0.08%
  • mWIG40 3738.28 -1.87%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:49

Dostosuj

Rostowski zaczyna leczyć

Rostowski zaczyna leczyć
Foto: PAP/Leszek Szymański Foto: Jacek Rostowski: ani złotówka z zysku NBP nie pójdzie na nowe wydatki państwa

Wkrótce będą gotowe pierwsze projekty ustaw z pakietu związanego z planem rozwoju i konsolidacji finansów publicznych - zapowiedział w czwartek minister finansów Jacek Rostowski podczas Forum Bankowego 2010.

Minister poinformował, że pierwsza ustawa ma wprowadzić tzw. doraźną regułę wydatkową. Ma ona zapewnić, że wydatki nie wynikające z ustaw już uchwalonych i obowiązujących nie będą mogły rosnąć rocznie szybciej niż o jeden pkt proc. powyżej inflacji. Ponadto zostanie wprowadzona docelowa reguła budżetowa, która będzie uzależniać wzrost wydatków m.in. od wzrostu PKB.

Wojsko będzie biedniejsze

Zostanie także przedstawiony projekt ustawy znoszący obowiązek wydawania 1,95 proc. PKB na wojsko. Kolejny projekt ma włączyć nowo przyjętych funkcjonariuszy policji do powszechnego systemu emerytalnego. Czwarty projekt ma ustalić nową bazę dla rent.

Minister wyjaśnił, że ustawy dotyczące emerytur mundurowych i rent dadzą efekty w dalszym terminie. Podobny skutek będzie miało wprowadzenie reguły budżetowej. Ustawa o odpowiedzialności fiskalnej przewidująca wprowadzenie reguły wydatkowej ma dać efekty w krótszym czasie.

Minister liczy na "znaczący" zysk NBP

Rostowski odniósł się do pytania dziennikarzy o zysk NBP za 2009 rok. Według niego powinien on być znaczący. Jednocześnie zapewnił, że każda złotówka z NBP przekazana do budżetu będzie użyta tylko i wyłącznie do obniżenia deficytu budżetowego i długu publicznego Polski po to, "by finanse publiczne były bardziej stabilne, a w przyszłości, by pomóc Polsce uniknąć przekroczenia relacji długu publicznego do PKP na poziomie 55 proc."

- Oczywiście, w tym roku to (przekroczenie - red.) nam w żaden sposób nie grozi - dodał Rostowski. Zaznaczył, że w następnych latach może to być jednak trudne. - Będziemy działać, aby tak się nie stało - powiedział minister finansów. - W sytuacji, w której od przyszłego roku będziemy już stosowali regułę wydatkową nie ma żadnego niebezpieczeństwa, aby jeden złoty z zysku NBP szedł na dodatkowe wydatki - podkreślił.

Rostowski poinformował, że deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku wyniósł ok. 7 proc. w relacji do PKB. W aktualizacji programu konwergencji przyjęto, że deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku wyniósł 7,2 proc. PKB.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane