• rozwiń

Rostowski: urośniemy w tym roku 1,7-3,7 proc.

Rostowski: urośniemy w tym roku 1,7-3,7 proc.
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: 1103ROSTOWSKI.avi

W tym roku wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie pomiędzy 3,7 proc. a 1,7 proc. PKB - ocenił minister finansów Jacek Rostowski. Podkreślił też, że rząd wciąż chce przystąpić do mechanizmu ERM2, czyli przedsionka strefy euro, w pierwszej połowie 2009 r.

- Chcemy przystąpić do ERM2 w I połowie tego roku, ale musimy spełnić dwa warunki. Pierwszy - to warunek konstytucyjny, to znaczy, że musimy albo już zmienić konstytucję, żebyśmy mogli przystąpić do strefy euro po okresie przebywania w ERM2, albo powinniśmy mieć jasną perspektywę zmiany, przekonanie, że będziemy mogli zmienić konstytucję - mówił minister w środę podczas konferencji Forum Bankowe 2009.

Jako drugi warunek wskazał "wystarczającą stabilność rynku finansowego i walutowego". Według niego, wtedy przystąpienie do ERM2 będzie "sensowne i bezpieczne".

Deficyt bez zmian

Rostowski zapowiedział kontynuowanie polityki utrzymania deficytu budżetowego na poziomie 18,2 mld zł (czyli takim, jaki zapisano w ustawie budżetowej). Zdaniem ministra, wzrost deficytu spowodowałby wzrost kosztów obsługi długu.

Zapewnił też, że wszystkie wydatki socjalne i zasiłki będą wypłacane. - Po to, aby to osiągnąć, musimy być bardzo ostrożni, jeśli chodzi o inne wydatki. Dlatego przeprowadziliśmy oszczędności - wyjaśnił.

Rostowski ma nadzieję, że oszczędności te będą wystarczające. - Gdyby się okazało, że nie są, wtedy spojrzymy jeszcze raz na całą sytuację i będziemy musieli podjąć trudne decyzje, których trudne sytuacje wymagają - powiedział.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane