• rozwiń
  • WIG20 2152.91 +0.20%
  • WIG30 2438.20 +0.27%
  • WIG 56714.40 +0.12%
  • sWIG80 11450.75 -0.23%
  • mWIG40 3611.83 -0.04%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:26

Dostosuj

Rostowski: sto miliardów deficytu przekroczymy

Deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku może wynieść nieco ponad 100 mld zł - ujawnia minister finansów Jacek Rostowski. Minister winą za to obwinia samorządy i zapowiada tworzenie ram prawnych, które uniemożliwią ich nadmierne zadłużanie się.

- Wszyscy wiedzą, że deficyt sektora finansów publicznych w 2010 będzie trochę ponad 100 mld zł - powiedział Rostowski w radiu TOK FM.

Poinformował jednocześnie, że projekt ustawy o regule wydatkowej za dwa tygodnie trafi pod obrady Rady Ministrów. - Projekt jest już w konsultacjach społecznych, od 3 miesięcy (...). Nowelizacja ustawy o finansach publicznych powinna być przyjęta przez Radę Ministrów za dwa tygodnie i potem pójdzie do Sejmu - powiedział minister.

Wcześniej wyjaśniał, że budżet na 2011 r. będzie skonstruowany zgodnie z regułą wydatkową; oznacza to, że wydatki, które nie stanowią już istniejących wydatków tzw. sztywnych, czyli ustawowo uwarunkowanych, nie będą mogły rosnąć więcej niż przewidywana stopa inflacji plus 1 proc. Także nowe "wydatki sztywne" będą podlegały temu ograniczeniu.

Rostowski powiedział, że nie ma obecnie instrumentów pozwalających ograniczyć zadłużanie się samorządów. Jak stwierdził, "martwi go to". - Mamy problem, bo odpowiadamy wobec Komisji Europejskiej za całość długu, m.in. samorządów. Te samorządy w poprzednim i bieżącym roku zaczęły się bardzo zadłużać, a dopóki nie przekroczą 60 proc. swoich dochodów, to nie ma specjalnie instrumentów (żeby to ograniczyć - red.) - powiedział.

Przyjęcie euro ad calendas graecas?

To, że deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 100 mld złotych oznacza, że Polska nie wypełni kryterium konwergencji - powiedział TVN CNBC główny ekonomista Invest Banku Jakub Borowski. Kryteria konwergencji to warunki, jakie trzeba spełnić, by ubiegać się o przyjęcie do strefy wspólnej waluty euro.

Z wyliczeń Borowskiego wynika, że jeśli deficyt sektora finansów publicznych przekroczy sumę 100 miliardów złotych, to będzie stanowić ok 7,3 proc. Produktu Krajowego Brutto.

Natomiast zgodnie z programem konwergencji deficyt sektora finansów publicznych - czyli sektora rządowego, ubezpieczeniowego i samorządowego - nie powinien  przekroczyć 6,9 procent PKB.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane