• rozwiń

Rostowski: powinienem być bardziej stanowczy

Rostowski: powinienem być bardziej stanowczy
Foto: TVN24 Foto: Jacek Rostowski o budżecie i gospodarce

- Mam do siebie pretensje, że nie byłem jeszcze bardziej stanowczy przygotowując budżet, żeby był jeszcze bardziej oszczędny - powiedział w "Faktach po faktach" w TVN24 minister finansów Jacek Rostowski. Zapewnił też po raz kolejny, że cięcia w wydatkach budżetu, jakich ostatnio dokonał rząd, są realne, a nie wirtualne.

Budżetowe cięcia rządu są szeroko komentowane. Jedni je chwalą mówiąc, że to dobrze, że rząd nie chce zwiększać deficytu budżetowego. Inni zarzucają, że cięcia są wirtualne, chaotyczne i tak naprawdę nic nie załatwiają. Inicjator rządowych oszczędności broni decyzji rządu i dodaje, że gdyby mógł cofnąć czas, to jeszcze bardziej przykręciłby kurek z pieniędzmi.

- Przygotowując ten budżet już w lipcu wiedzieliśmy, że trzeba oszczędzać i oszczędzaliśmy. Przyznaję, ze już wtedy mogliśmy być bardziej stanowczy - powiedział Jacek Rostowski. Jego zdaniem, rząd, ograniczając wydatki, wykazał się odpowiedzialnością, bo jeśli nawet spełnią się najczarniejsze scenariusze dla polskiej gospodarki, to nie wpłyną już one negatywnie na budżet.

„To nie kryzys, to rykoszet”

Na pytanie, czy rząd zmienił zdanie, co do skutków kryzysu w Polsce, minister odpowiedział: - To, co mówiliśmy o kryzysie, byłą prawdą. Kryzys finansowy, którego początek można datować na wrzesień, kiedy to zbankrutował bank inwestycyjny Lehman Brothers, nas ominął. Nasz system bankowy jest zdrowy - powiedział minister. Sprecyzował, że stanowisko rządu było takie, że kryzys gospodarczy spowodowany finansowym uderzy w nas rykoszetem powodując spadek dynamiki wzrostu PKB. – I tak się dzieje – powiedział Jacek Rostowski. Proszony o odniesienie się do ostatnich wydarzeń na rynku walutowym, na którym złoty bardzo się osłabił, minister odpowiedział: - Nie komentuję.

mkg ram


MSWiA - 1 mld 215 mln zł

infrastruktury - 191 mln zł

finansów - 530 mln zł

gospodarki - 58 mln zł

środowiska - 61 mln zł

kultury - 220 mln zł

sportu - 36 mln zł

nauki i szkolnictwa wyższego - 872 mln zł

MON - 1 mld 947 mln zł

MEN - 556 mln zł

pracy i polityki społecznej - 326 mln zł

rolnictwa - 231 mln zł

rozwoju regionalnego - 2 mln zł

skarbu - 8 mln zł

sprawiedliwości - 587 mln zł

MSZ - 35 mln zł

zdrowia - 336 mln zł

Oszczędności w resortach 2

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane