• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Rostowski: Nie będzie skoku na kasę, nie ma planów likwidacji OFE

Rostowski: Nie będzie skoku na kasę, nie ma planów likwidacji OFE
Foto: TVN 24 Foto: Rostowski zapewnia, że nie ma planów likwidacji OFE

Pewne jest, że ze środków z OFE będzie wypłacana emerytura dożywotnia - zadeklarował w "Jeden na jeden" w TVN24 wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski. Zaznaczył, że nie wyobraża sobie, aby było inaczej, a propozycję towarzystw emerytalnych, by obowiązywały wypłaty programowe np. przez 10 lat, określił jako "poplątanie z pomieszaniem". Zapewnił też, że nie będzie ze strony rządu skoku na kasę z OFE.

Rostowski powtórzył, że nie ma planów likwidacji OFE. Natomiast rząd, zgodnie z przepisami o systemie emerytalnym, musi w tym roku zrobić przegląd systemu i podjąć decyzje, w jaki sposób ze środków, które były gromadzone w OFE przez 15 lat, mają być wypłacane emerytury.

Wyjaśnił, że jeśli chodzi o wypłaty, to w maju, a najpóźniej w czerwcu, będą w tej sprawie przedstawione propozycje rządu. Zapewnił jednak, że już dziś jedna rzecz jest pewna.

- Ze środków, które przez 15 lat na kontach w OFE były gromadzone, będzie wypłacana emerytura dożywotnia - oświadczył wicepremier.

Propozycję wypłat programowych określił jako "nieporozumienie" i "poplątanie z pomieszaniem".

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała niedawno, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas.

Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

"OFE są biznesem"

- Emerytura z definicji jest dożywotnia. W ustawie o systemie emerytalnym i OFE jesno było wskazane, że środki są gromadzone w OFE po to, aby płacić emerytury dożywotnie - zaznaczył Rostowski.

I dodał, że nie wyobraża sobie, aby Polacy zaakceptowali wypłaty z OFE tylko przez pewien czas np. przez 10 lat.

W opinii Rostowskiego, OFE proponują wypłaty programowe, bo mają własne interesy, np., by zapewnić swoim właścicielom zyski. - Te potężne instytucje finansowe są głównie zainteresowane zyskiem - zaznaczył.

Dodał, że ludzie zdali sobie sprawę, iż OFE są biznesem, bo kiedy okazało się, że trzeba wypłacać emerytury, to OFE usiłują robić to tak, aby były one jak najmniejsze i najkrócej wypłacane.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane