• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Rostowski najlepszy w naszej części świata

Magazyn „Emerging Markets” zapytał analityków, bankierów i inwestorów, kto jest najlepszym ministrem finansów w Europie Środkowej i Wschodniej. Fachowcy postawili na Jacka Rostowskiego – pisze „Rzeczpospolita”.

Uroczystość wręczenia wyróżnienia Jackowi Rostowskiemu odbędzie się w Stambule, w przeddzień rozpoczęcia szczytu światowych finansów – dorocznej konferencji MFW i BŚ, na który przyjechali prezesi banków centralnych i ministrowie finansów z ponad 180 krajów świata.

Warto było być cierpliwym

Jurorzy oceniający politykę Rostowskiego podkreślali, że objął on resort jesienią 2007 r., czyli w momencie, kiedy zaczynał się kryzys finansowy.

– Rozsądna była decyzja o nieuruchomieniu własnego pakietu stabilizacyjnego – mówi w rozmowie z "Rz" Indermit Gill, główny ekonomista Banku Światowego. – Kiedy prawidłowo zadziałały drobne regulacje, warto się było zorientować, jaki wpływ na polską gospodarkę będą miały pakty stabilizacyjne z innych krajów. Ta cierpliwość się opłaciła – podkreśla.

Jurorzy wskazują jednak, że prywatyzacja w Polsce nadal napotyka wielkie opory, a całą strategię pozyskiwania dochodów z prywatyzacji oceniają jako zbyt ambitną. Niepokoi ich też wysoki deficyt finansów publicznych.

Nagrodę dla najlepszego szefa banku centralnego w Europie otrzymał Turek Durmus Yilmaz. W Azji wyróżnienia otrzymali minister finansów Chin Xie Xuren oraz szef banku centralnego Indii Duvvuri Subbarao.

bgr/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane