• rozwiń

Rostowski: Mamy silne nogi i dobre płuca

Rostowski: Mamy silne nogi i dobre płuca
Foto: TVN CNBC Biznes, fot. PAP/Tomasz Gzell Foto: 0705ROST.avi

- Gospodarka polska musi biec pod górę, góra jest stroma, ale możemy się cieszyć, że mamy silne nogi i dobre płuca - tak obrazowo minister finansów Jacek Rostowski opisał obecną sytuację posłom z Komisji Finansów Publicznych. Myśl przewodnia całego przekazu? Wszystko pod kontrolą.

Deficyt po kwietniu jest adekwatny do harmonogramu. Nie przekroczył 16 mld zł - zapewniał minister. - Nie wydarzyło się nic, co wymagałoby natychmiastowych działań, ale gdy coś negatywnego się wydarzy, to rząd nie zawaha się przed nowelizacją.

Jacek Rostowski, minister finansów

Rostowski przedstawiał w czwartek sejmowej Komisji Finansów Publicznych informację o realizacji budżetu. Odniósł się do prognoz Komisji Europejskiej dla naszego kraju, mówiących o spadku PKB w tym roku o 1,4 proc. W obu przypadkach zapewniał, że nie ma powodów do niepokoju.

Minister finansów cały czas trzyma się wersji, że prognoza KE wieszcząca w Polsce recesję jest nieprawdziwa. O tym, że jest mocno przesadzona mówi też większość ekonomistów.

"Nie zawahamy się w razie potrzeby"

Minister przekonywał posłów, że tegoroczny budżet wcale nie trzeszczy w szwach, wszystko przebiega zgodnie z planem, a rząd na razie nie planuje korekty ani też podnoszenia podatków. No chyba, że zajdzie taka potrzeba.

- Deficyt po kwietniu jest adekwatny do harmonogramu. Nie przekroczył 16 mld zł - zapewniał minister. - Nie wydarzyło się nic, co wymagałoby natychmiastowych działań, ale gdy coś negatywnego się wydarzy, to rząd nie zawaha się przed nowelizacją - zaznaczył.

Powtórzył też, że ostateczną decyzję w tej kwestii rząd podejmie w połowie roku, gdy będą znane dane gospodarcze za pierwsze półrocze oraz ostateczny wynik PKB za I kwartał.

mkg//kdj

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane