• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Rostowski już wie, co zrobi z zaskórniakiem

Rostowski już wie, co zrobi z zaskórniakiem
Foto: TVN24 Foto: Ze skarbca NBP do kasy ministra finansów będzie można przewieźć prawie 6,2 miliarda złotych

6,5 miliarda złotych zysku wypracował w ubiegłym roku Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej przyjęła jego sprawozdanie finansowe. Lwia część tej sumy zasili budżet państwa. Minister już wie, co zrobi z ekstra-pieniędzmi

"4 kwietnia 2011 r. Rada Polityki Pieniężnej przyjęła roczne sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego sporządzone na 31 grudnia 2010 r. W 2010 r. NBP osiągnął zysk w wysokości 6,5 mld zł. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim zysk NBP, pomniejszony o 5-procentowy odpis na fundusz rezerwowy, zostanie przekazany do budżetu państwa" - napisano w komunikacie NBP.

Oznacza to, że ministra finansów Jacka Rostowskiego ucieszy kwota prawie 6 mld 200 milionów złotych - o 5 mld zł więcej, niż założono w tegorocznym budżecie. Plan budżetu przewidywał uzyskanie 1,75 mld zł z zysku NBP. W 2009 roku zysk NBP był o 300 mln zł mniejszy niż w ubiegłym.

- Dodatkowy zysk z NBP, który trafi do budżetu, zostanie w całości przeznaczony na obniżenie deficytu, długu publicznego oraz poprawę sytuacji finansów publicznych - powiedział dziennikarzom minister finansów Jacek Rostowski.

Pytany, czy środki te nie powinny zostać przekazane na inwestycje, jak chce opozycja, szef resortu finansów powiedział, że państwo bardzo dużo inwestuje w infrastrukturę drogową, a w przyszłym roku będzie więcej inwestować w naukę i szkolnictwo wyższe.

- Ale to nie będzie z tych pieniędzy. Te pieniądze i wszystkie wynikające z lepszych wyników budżetu, jeśli takie się zdarzą (...) będą szły tylko i wyłącznie na ograniczenie deficytu, na poprawę finansów publicznych, na obniżenie zadłużenia państwa - zaznaczył Rostowski.

Minister zarzucił opozycji "dwuznaczność": z jednej strony mówi, że trzeba naprawiać finanse państwa, ale jak znajdą się dodatkowe środki, to proponuje ich wydawanie. - Najlepszy sposób na osiągnięcie szybkiego rozwoju Polski to jak najszybsza naprawa finansów publicznych - powiedział minister.

Powtórzył, że w tym i przyszłym roku będziemy liderami w Europie jeśli chodzi o naprawę finansów publicznych. Rostowski ocenił, że pieniądze z NBP to "pożyteczny zastrzyk", który pozwoli szybciej osiągnąć ten cel.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane