• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Rostowski: jesteśmy za biedni na taką składkę

Rostowski: jesteśmy za biedni na taką składkę
Foto: TVN24 Foto: Minister Rostowski nie chce płacić dwóch mld euro

- Polska nie akceptuje wysokiego wkładu Europy Środkowej i Wschodniej w pomoc finansową, która miałaby być udzielona przez kraje rozwinięte krajom rozwijającym się w ramach walki ze zmianami klimatu - oświadczył minister finansów Jacek Rostowski. Do 2020 roku Polska miałaby wydać przynajmniej dwa miliardy euro.

Rostowski uczestniczy w spotkaniu ministrów finansów UE w Goeteborgu. Rozmawiają oni na temat finansowania walki z ociepleniem klimatu.

Podział obciążeń finansowych przeznaczonych na pomoc krajom rozwijającym się stał się główną kwestią w sporach wewnętrznych między krajami europejskimi. Komisja Europejska szacuje, że na najpotrzebniejsze wydatki w tej kwestii, do roku 2020 potrzeba 100 miliardów euro i zaleca przeznaczenie przez kraje europejskie na cele pomocowe kwot od 2 do 15 miliardów euro.

Biedni kontra bogaci

- Mówiąc szczerze, z naszego punktu widzenia jest całkowicie nie do zaakceptowania, by biedne kraje europejskie musiały pomagać bogatym krajom europejskim w niesieniu pomocy krajom biednym w pozostałych częściach świata - cytuje Rostowskiego agencja AFP. - Nie akceptujemy mechanizmu, który doprowadzi do tak niesprawiedliwej propozycji. Uważam, że poczyniliśmy znaczący postęp i że nasze poglądy są teraz lepiej rozumiane - dodał.

Komentując wypowiedź polskiego ministra szef austriackiego departamentu finansów Josef Proell powiedział, że nie widzi "żadnych przeszkód nie do pokonania" w kwestii finansowania walki ze zamianami klimatycznymi. - Powinno się uwzględnić opinie wszystkich stron, ale jedno jest jasne: Europa musi nadal utrzymywać wiodącą rolę w walce ze zmianami klimatycznymi - uważa Proell.

Nie akceptujemy mechanizmu, który doprowadzi do tak niesprawiedliwej propozycji. Uważam, że poczyniliśmy znaczący postęp i że nasze poglądy są teraz lepiej rozumiane

rosti o klimacie

Podobnie jak minister Rostowski podchodzą do sprawy inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Oceniają one, że obciążenia poszczególnych krajów powinny być uzależnione od ich zamożności.

Z kolei kraje takie jak Francja, która jest w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o wykorzystanie energii atomowej, uważają, że oceniając wymiar pomocy finansowej, powinno się wziąć pod uwagę w znacznej mierze emisje gazów cieplarnianych, co pogorszyłoby sytuację krajów takich jak Polska, która jest mocno zależna od węgla.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane